Jak to działa
5.0 1 1909 0
16.02.2018

Jak wybrać podzespoły do komputera gaming'owego?

Aby zacząć wybierania podzespołów musimy określić sobie budżet. Określając go musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
- karta graficzna to 1/3 część budżetu (lub większa część)
- końcowa suma zwykle przekracza budżet (powinniśmy wyznaczyć sobie zaniżony budżet)

Kiedy już to wiemy możemy przejść do poszczególnych podzespołów. Do pomocy polecam konfigurator zestawu komputerowego morele.net

Zaczynamy od procesora (CPU):
Na początku musimy podjąć kluczową decyzję. Jeżeli ktoś zna się na tym wie o co mi chodzi. "Intel czy AMD?" Kiedy już to wiemy możemy zacząć przeglądać konkretne modele. Im nowszy model tym lepiej. Stare modele mają stary socket i montowane są na starych płytach głównych. Minusem może być np.: brak obsługi najnowszej pamięci DDR4. Musimy również zwrócić uwagę na ilość rdzeni i wątków. Im więcej rdzeni tym lepiej (i drożej). Ilość wątków jest albo tak sama jak ilość rdzeni lub równa ilość rdzeni x2. Duża ilość wątków przydaje się przy renderowaniu grafiki, a nie - wbrew pozorom - przy graniu. Komputer do grania musi mieć co najmniej 4 rdzenie. Ostatnią ważną sprawą jest ilość gigaherców (GHz). Jest to częstotliwość pracy procesora. Długo by tłumaczyć, więc po prostu powiem, że im więcej tym lepiej.

Następnie wybieramy płytę główną (Motherboard)
Socket na płycie musi być taki sam jak socket procesora. Płyta musi obsługiwać jak najnowszą pamieć RAM. Do grania najlepsze jest DDR4. Musi mieć również odpowiedni format. Nie ma tutaj określonego jaki jest najlepszy ale ja polecam ATX. Jest na niem więcej złączy niż na microATX (μATX). Płyta dla gracza MUSI mieć złącze PCIe x16 - tylko do tego złącza można podłączyć gaming'ową kartę graficzną. Powinniśmy również zwrócić uwagę na panel tylny - czy są tam wszystkie potrzebne nam złącza.
Kiedy mamy już płytę główną wybieramy kartę graficzną (GPU)
Zaczynamy od producenta chipsetu. Tak naprawdę mamy do wyboru dwie opcje - Nvidia lub AMD. W sekcji dla graczy góruje Nvidia. Następnie wybieramy sam chipset. W przypadku Nvidii będzie to chipset z przedrostkiem GTX, w przypadku AMD - przedrostek RX. Następnie dwie rzeczy, z których żadna nie jest ważniejsza - szyna danych oraz pamieć RAM. Oczywiście im więcej tym lepiej. Jeżeli chcemy, by nasza karta graficzna starczyła na długi czas wybieramy taką, która ma min. 5 GB RAMu i 192 bity szyny danych. Jednak dla osób, które nie przyzwyczajają się na długi czas do swojej karty graficznej wystarczą mniejsze ilości - 2 GB RAMu i 128 bitów. Ważną rzeczą jest również łączenie kart. Gdy ktoś jest na tyle wymagający, że dla niego jedna karta to za mało powinien wybrać kartę z SLI (Nvidia) lub CrossFire (AMD).

Nadeszła pora na pamięć RAM
Zaczynam od rodzaju. Rodzaj musimy wybrać ten sam, co w specyfikacji płyty głównej. Najlepiej jeżeli jest to DDR4. Następnie przechodzimy do ilości. Oczywiście im więcej tym lepiej, ale jeżeli chcemy grać na komputerze w nowe gry to 8 GB to absolutne minimum. Następnie musimy zdecydować ile kości kupujemy. Najlepiej jest wybrać ilość parzystą. Nie może być ona większa niż ilość slotów na płycie głównej. Na start najlepiej wybrać 2 x 4 GB (2 kości, 4 GB każda = 8 GB łącznie), jednak dla bardziej wymagających lepsze będzie 4 x 4 GB (4 kości, 4 GB każda = 16 GB łącznie) lub 2 x 8 GB (2 kości, 8 GB każda = 16 GB łącznie). Oprócz tego zwracamy uwagę na opóźnienie (CL; im mniej tym lepiej) oraz na częstotliwość pracy pamięci (MHz; im więcej tym lepiej)
Następnym krokiem jest wybór dysku
Mamy do wyboru dwa rodzaje: HDD i SSD. Ten drugi jest o wiele lepszy od pierwszego jednak jest droższy. To już sprawa budżetu. Interfejs dysku musi być zgodny z płytą główną. Chyba najważniejszym parametrem w obu rodzajach jest pojemność. To zależy od waszych potrzeb, ale lepiej mieć zapas, żeby później nie płakać jak skończy się miejsce. Przy wyborze HDD powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę na prędkość (obr/min). Im większa prędkość, tym szybciej będą odczytywane i zapisywane dane.

Zbliżając się do końca wybieramy zasilacz (Power Supply)
Najważniejszym parametrem zasilacza jest jego moc. Aby obliczyć potrzebną moc najlepiej skorzystać i internetowego kalkulatora (Power Supply Calculator). Powinniśmy zawyżyć wynik - nikt nie wie kiedy zachce nam się podkręcać komputer. Oprócz tego powinien mieć dobry certyfikat. Przydatną rzeczą jest również modularne okablowanie. Nie jest ono obowiązkowe, tylko ułatwia podłączanie zasilacza. Musi mieć również odpowiedni format. Najlepiej ATX.

Po zasilaczu wybieramy obudowę
Musi ona mieć odpowiedni format. Jeżeli podążaliście za poradnikiem wybieracie ATX. Jeżeli wasz komputer ma mieć inny format wybieracie odpowiedni dla waszego komputera. Reszta to tak naprawdę tylko i wyłącznie kwestia estetyczna i cenowa. Oczywiście obudowa musi być na tyle duża, by wszystko się zmieściło. Jeżeli macie coś co trzeba włożyć do wnęk (odtwarzacz CD/DVD, większość dysków, itd.) to pamiętajcie by obudowa miała wystarczająco dużo wnęk.

Oczywiście niewiele zrobicie na komputerze bez systemu operacyjnego. Jeżeli wybieracie (najlepszego) Windowsa to pamiętajcie, że musi mieć 64 bity.
Kiedy już wszystko to macie możecie albo zamawiać albo wybrać podzespoły nieobowiązkowe. Przykładami takich podzespołów są: odtwarzacz CD/DVD (bardzo przydatny), karty sieciowe (zwykłe/Wi-Fi), karty dźwiękowe, chłodzenie CPU (większość procesorów ma je dołączone), itp.
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Gerluk

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

League of Legends Ezreal poradnik postaci

Poradnik Kub77a
2

Fortnite Jak wyjść z najlepszej miejscówki?

Tutorial DOOMKA
3

AD 2460 AD 2460 - Recenzja gry!

Recenzja Malfour
4

Brawl Stars Gra zwana Brawl Stars

Tutorial Baldi191
5

League of Angels 3 Szybka, sprawna, niezawodna gra!

Recenzja SecondDeltaclav
6

World of Tanks Vickers Medium Mk. 1 - czyli "fenomenalny" 1 tier

Poradnik Dziobaty
7

League of Legends Patch 7.16 - Ryze Mid

Poradnik TurboBagiety
8

CSGO Prime (B2P) ESL One Cologne 2017 - najważniejsze informacje.

Poradnik lynnSSky
9

MovieStarPlanet MSP MSP- Fame i StarCoins

Poradnik Renacia
10

POU Recenzja gry Pou, czyli gry o opiekowaniu się swoim pupilem.

Recenzja Alice Liddell
Chat