Jak to działa
5.0 1 9747 0
23.07.2020

8 najlepszych modów do Gothica

Nie ukrywam że jestem wielkim, wręcz fanatycznym fanem serii Gothic, tak ta gra podbiła moje serducho jeszcze w latach młodości i tak aż do dzisiejszego dnia jestem jej wielkim fanem, i oddanym badaczem. Grałem w każdą część serii, (prócz Arcanii, ale w sumie to nie Gothic) przechodziłem ją na wiele razy i wielokrotnie, znam ją niemalże na pamięć. Ale ile razy można grać ciągle w to samo, nawet największy fanatyk Gothica w końcu się znuży grając po raz kolejny 40 raz w te produkcje. I wówczas na scenę wkracza scena moderska. Tak mody, pojedyncze, dziesiątki a nawet setki, masa modów, wszelkiego pokroju, od takich nieco tylko ulepszające bądź poprawiające balans czy rozgrywkę, po mechaniczne, graficzne, aż kończąc na kompleksowych które są tak ogromne, że równie dobrze mogły by zostać włożone do pudełka i sprzedawane jako osobna gra. W tym artykule, chce wam przedstawić 8 najlepszych, dotychczas wydanych, modów (czyli z góry uprzedzam że odnosi się to jedynie do tych skończonych, te jeszcze nie ukończone nie będą narazie przedstawiane, czyli nie będzie Kronik Khorinis i Myrtany ani Ucieczki). Pojawią się tu jedynie mody do Gothica oraz do Gothica II z dodatkiem Noc Kruka. Jak zwykle mówię że jest to tylko moja subiektywna opinia i nikt nie musi się zemną zgadzać. Oki to jedziemy : (aha i lista idzie kompletnie losowo hehe)

8. Mroczne Tajemnice - mod do Gothica pierwszego, jest to jedna z największych modyfikacji do pierwszej części Gothica i ogólnie jedna z największych i tych lepszych. Mroczne Tajemnice zostały opublikowane 2007, jest to modyfikacja która kompleksowa rozbudowuje podstawową grę, dodaje nam 4 nowe obozy i kilka nowych frakcji, masę przedmiotów oraz nowych zadań, nowy dodatkowy wątek główny modyfikacji, kilka zupełnie nowych lokacji. Jest to ogromna modyfikacja która przez lata imponowała po przez swój rozmach i ogrom, dzisiaj może już nie jest najlepsza, ma kiepski Polski dubbing, ma zdecydowany problem z balansem i dużą ilością błędów, jednak w zamian za to oferuje ponownie niesamowitą historię dodatkową oraz ogromną zawartość i choćby dla tego warto w te modyfikacje zagrać.


7. Czas Zapłaty - mod polskiej produkcji do podstawowego Gothica, opublikowany 2013. Mod osadzony jest między IV a VI rozdziałem podstawowej gry, wcielamy się w rolę Ricka, pirata który robił się w Koloni Karnej. Gra bardzo kompleksowo rozbudowuję podstawową grę, dodaje nam nowy obóz i frakcję, buntowników którzy walczą ze starym obozem, pełno nowy zadań, nieco zmienioną mechanikę rozgrywki, bardziej przypominająca Gothica 2, mod ten wprowadza również bardzo rozbudowany crafting i możliwość tworzenia nowych zaklęć. Największym ficzerem jest jednak możliwość walki dwoma broniami. Zupełnie nowa ścieżka dźwiękowa i udoskonalony interfejs. Wadą produkcji były jednak wszech obecne glicze, ale z tego co się dowiedziałem obecnie jest o wiele lepiej. Kolejny powód żeby zagrać.

6. Bitwa Królów 3 - trzecia odsłona jednej modyfikacji, jednak zdecydowanie ta jest najlepsza, wydana 2009 a stworzona przez Niemców. Bitwa Królów jest zmiana gry Gothic z RPG na grę strategiczną/taktyczną, mamy do wybory 3 obozy, wcielamy się w jeden i naprzeciw mamy wrogi obóz, zdanie jest proste zniszczyć wroga. Co ważne możemy to zrobić jedynie za pomocą naszych umiejętności zarządzania obozem, jego ekonomią technologiami i wojskiem. Bardzo ciekawe urozmaicenie rozgrywki a do tego dość przyjemne. Zachęcam do zagrania

5. Cienie Przeszłości - niemiecki mod wydany 2019 (bardzo młody) do Gothica 2 ale przenoszący nas do... jedynki. Cienie Przeszłości są modem który poszerza nam historię, przedstawia on fabułę przed wrzuceniem Bezimiennego do Koloni, wcielamy się w rolę budowniczego który zawalił test zaufania ale ponownie chce dołączyć do obozu. Mod oferuje zupełnie nową historie przed Bezimiennym. Do tego gra wprowadza możliwość stworzenie wyglądu postaci, trzy zakończenia, budownictwo, dodatkowe zadania, sprint no i fabułę która jest mocno związana z komiksem do pierwszego Gothica. Zachęcam do zagrania.

4. Grzesznicy - krótki nastawiony tylko i wyłącznie na fabułę rosyjski mod z 2014 do Gothica 2. Fabuła skupia się na tym że całą Górniczą Dolinę zalała powódź a my jako więzień na zamku chcemy z niego uciec. Fabuła oferuje nam nowe postacie, zadania, i dość smutną i katastroficzną fabułę, zakończeń mamy więc 3 i powiem wam każde kończy się tak samo tragicznie jak pozostałe. Ale nie będę wam spojlerował sami zobaczcie.

3. Dark Saga - rosyjski - ukraiński mod od studia Magic Team, z roku 2011 stworzony do Gothica II. Przez wielu i w tym też mnie uważany za jeden z najlepszych mód do Gothica jaki powstał. Wprowadza on zupełnie nową fabułę z nowymi postaciami. Historia dzieję się na wyspie Czaszki na którą trafiają Alester zer swoim przyjacielem Marikiem. Tam wpadaja w niewolę orków i zaczyna się przygoda. Gra wprowadza nową fabułę, historię, nowe bronię, zmienia nieco walkę, czy nawet mechanikę, orkowie mają zupełnie nowe animację oraz rutyny, można też dla nich wykonywać zadania, dość tajemniczy mroczny i mistyczny klimat, wiele możliwości rozwoju no i dość wysoki poziom trudności. Gra odniosła tak wielki sukces że w chwili obecnej powstaje do niej kontynuacją. Naprawdę warto zagrać.

2. Velaya – Historia wojowniczki - jedne z najlepszy modyfikacji do Gothica 2, stworzona przez Niemców w roku 2007. Velaya opowiada nam historię tytułowej bohaterki która jako była kochanka Gomeza uciekła z Koloni i znalazła się na farmie Onara, akcja dzieję się po zakończeniu Gothica 2 a w alternatywnej kontynuacji. Gra jest zdecydowanie warta polecenia, choć nie wprowadza wielu nowych mechanik i rozwiązań z całą pewnością wprowadza masę nowych zadań, ciekawą fabułę i też sporo humoru bo mod jest naprawdę bardzo sympatyczny. Sama główna bohaterka jest bardzo dobrą postacią i szacun dla tego kto ją pisał, gra jest na około 40 godzin grania, jest dość mocno rozbudowana pod względem fabularnym. Więc dla tych którzy szukają tylko dodatkowej historii jest to mod jak znalazł.

1. Returning - rosyjski mod i zdecydowanie, przynajmniej do czasu Kronik, największy mod do podstawowego Gothica 2, rozbudowujący prawie każdy aspekt rozgrywki, mod jest aż do dzisiejszego dnia rozbudowywany i konsekwentnie naprawiany oraz usprawniany. Mod prócz podstawowej fabuły udoskonala naszą rozgrywkę od dodatkowe zadania, frakcję do których możemy przystać, zupełnie nowy dodatkowy wątek główny, nowe elementy craftingu czy rozwoju, masa nowych lokacji, pełno nowych a także starych postaci (powracają postacie z pierwszego Gothica). Ogólnie mod razem z podstawką jest oceniany na prawie 200 godzin. Więc z cała pewnością jest to największa modyfikacja go Gothica, jak narazie.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o mody do Gothica, mam nadzieję że wielu z was zachęciłem do powrotu do Khorinis bądź do Koloni Karnej ale w nieco innej postaci.

Pozdrawiam serdecznie.

Tybero.

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Tybero

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

World of Tanks Prochorowka - Miejscówki

Poradnik kuba1224
2

League of Legends Janna - uniwersalny build

Poradnik Gremlininio
3

Fortnite Fortnite: Sezon 13 - karnet bojowy

Recenzja Filiq343
4

Roblox Apokalipsa w Roblox?!

Poradnik ketty
5

Metin2 Jak zarobić, na pierwsze eq / Jak zacząć grę ? TASMANIA

Poradnik BananowaBestia
6

MovieStarPlanet MSP Nowe sposoby na zdobywanie fame na MSP!

Poradnik xsehix
7

Wciągająca gra akcji na dużym ekranie czyli recenzja Uncharted Drakes Fortune

Recenzja adrianos253
8

League of Angels Heaven's Fury CZ. 1 - Podstawowe informacje o League of Angles Heaven's Fury

Poradnik LooLxD
9

League of Angels 3 Wrota do krainy fantastycznej gry

Recenzja Aktee
10

Star Stable Szybki poradnik ~ jak zdobywac bananki na bananki pl i byc pro B)

Video NanaBanana132
Chat