Jak to działa
5.0 1 987 0
15.03.2018

Apokalipsa w 2D, czyli dlaczego wciąż warto zagrać w Fallout.

Fallout to pierwsza część z kultowej serii gier RPG, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej premiera miała miejsce stosunkowo dawno, bo w roku 1997. Gra jednak zestarzała się z klasą i pomimo upływu lat nadal jest niesamowicie grywalna. Zawiera w sobie wszystkie elementy sprawiające, że gracz nie może się od niej oderwać. Fabuła, klimat i otwarty świat to tylko część z nich. Grafika, co prawda, jak na obecne czasy, nie powala, ale jest to mała niedogodność w porównaniu z zabawą jaką oferuje.

Do korzeni serii postanowiłem wrócić do dwukrotnym ukończeniu części czwartej. Zarówno część trzecia jak i New Vegas nie mają przede mną żadnych sekretów, więc stwierdziłem, że zobaczę jak to się wszystko zaczęło. I wiecie co? Przy części pierwszej bawiłem się równie dobrze co przy nowszych wersjach. Dlaczego więc pomimo upływu lat wciąż warto zagrać w Fallout?
1) Fabuła
Po wybuchu niszczycielskiej wojny nuklearnej część ludzkości schroniła się w bezpiecznych podziemnych kryptach. Bohater, którym gracz będzie kierował jest mieszkańcem krypty o numerze 13. Ta oto krypta ma ogromny kłopot. Zepsuł się w niej Wodny Chip i już tylko dni oddzielają kryptę od wyczerpania zapasów wody pitnej. Mieszkaniec Krypty jest wysłany więc przez nadzorcę na dzikie nuklearne pustkowia, z misją odnalezienia nowego Chipu i tym samym uratowania krypty.

2) Klimat
Gra oferuję świetne wczucie w nieprzyjazny post-apokaliptyczny świat. Na każdym kroku czyha na gracza niebezpieczeństwo. Może to być zmutowane przez promieniowanie zwierzę lub grupa bandytów chcąca obrabować podróżnika z ekwipunku. Wyposażenia, stimpaków(odpowiedników apteczek), amunicji jest jak na lekarstwo, więc każde starcie może się zakończyć śmiercią. Wokół panuje skrajna nędza. Ludzie żyjący w namiotach i barakach o dziurawych dachach są na porządku dziennym. Gdzieniegdzie można dojrzeć tzw. ghoula, czyli dawniej człowieka, u którego na skutek silnego napromieniowania wystąpiły liczne mutacje. Jednak nawet te okropności są niczym w porównaniu z zagrożeniem płynącym z siedzib, nastawionych do ludzi bojowo, super-mutantów.

3) Rozwój postaci
Zanim gracz rozpocznie tułaczkę po nuklearnej pustyni stworzy swoją postać. Odpowiednio dobierze punkty SPECIAL oraz umiejętności do swoich potrzeb oraz preferowanego stylu gry.
Może stworzyć postać walczącą bronią biała, dystansową, energetyczną lub nawet walczyć wręcz. Nic również nie stoi na przeszkodzie by zamiast brutalnej siły używać głowy oraz umiejętności retoryki do osiągania swoich celów. Umiejętności, atrybutów czy perków jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie.
4) Turowy system walki
Walka wymaga trochę główkowania i taktyki. W zależności do naszego stylu gry należy odpowiednio dobrać broń i pancerz. Warto również rekrutować do swojej drużyny niektórych NPC spotkanych podczas gry. Będą oni wspierać gracza w zmaganiach z przeciwnikami. Jednak nawet mimo świetnej taktyki oraz wsparcia towarzysz gracz nie raz skończy po prostu uciekając przed hordą super-mutantów, czy rad-skorpionów. ;)

5) Otwarty świat
Gracz ma oddaną do dyspozycji ogromną mapę. Większą jej część zajmuje pustynia, lecz nie brakuje również miast - zarówno zamieszkanych jak i opuszczonych. Na śmiałka przemierzającego świat Fallout czeka masa przygód, questów i niespodzianek.


Fallout, jako cała seria, dał mi masę radości i zabawy. Nawet podstarzała już część pierwsza wciąż potrafi przykuć do monitora na długie godziny.
Nieważne, czy grałeś już w nowsze części, czy seria Fallout jest Ci obca. Jeżeli nie grałeś w jeszcze jedynkę to konieczne nadrób zaległości.
Zapewniam Cię, że będziesz się bawił równie dobrze jak ja.
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez johny800

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Warframe Czy Warframe jest stworzone dla Ciebie?

Recenzja DanhonyV09
2

Najdziwniejsze symulatory 2

Recenzja Typowypolak nr 1
3

7 Porad dla nowych graczy Invisible, Inc

Poradnik Banankowiec2453
4

Steam - sklep czy coś więcej?

Poradnik Natalia280
5

Enigmatis 2 The Mists of Ravenwood dobra gra HOPA?

Recenzja _SkyLone
6

ARK: Survival Evolved (B2P) ARK: Survival Evolved

Recenzja Igi pigi
7

Bezpieczne korzystnie z sieci - jak zabezpieczyć się przed włamaniem

Poradnik Antymed
8

Margonem Od zera do miliardera

Poradnik Crust86
9

Sleeping Dogs - krótka recenzja

Recenzja wzarek
10

Travian Dlaczego warto zacząć grę w Travian?

Recenzja vacper
Chat