Jak to działa
4.9 7 480 0
18.12.2018

Jak napisać artykuł na Bananapedii?

Widzę, że niektórzy zbyt dobrze nie potrafią, więc przychodzę z pomocą. Gdyby ludzie umieli napisać dobry artykuł, to najprawdopodobniej nie pisałbym tego, ale do rzeczy.

Z serii "wypociny owcy", część pierwsza.

1. Nie stosuj clickbaitu. Może na jutubie to działa, ale tutaj skończysz z wieloma łapkami w dół.
2. Pisz poprawnym językiem polskim. Ściany tekstu źle się czyta, a jeszcze z błędami ortograficznymi i gramatycznymi jest to najprostsza droga do skończenia jako troll.
3. Bądź oryginalny. Na Bananapedii jest pełno gier, nie musisz pisać tylko artykułów z Minecrafta, CS:GO i GTA. Istnieje naprawdę dużo tytułów, z których możesz coś napisać, a nawet zachęcić innych do gry.
4. Jeśli już nagrywasz, to PAMIĘTAJ O MONTAŻU. Jeśli nagrywasz film bez montażu (np. streamujesz dany moment i potem go wrzucasz na Bananapedię), to zadbaj o to, aby nic Ci nie przeszkodziło w jego publikacji.
Nauka podstaw montażu to kwestia parunastu godzin. Jeżeli czujesz się zbyt leniwy/leniwa na montowanie, to wejdź na ścieżkę streamera, gdzie montować aż tyle nie trzeba, co drastycznie zmniejsza pracę, ale i trochę jakość filmu.
A tutaj mały poradnik do montażu:
1. Wrzucamy film na oś czasu.
2. Wycinamy niechciane sceny.
3. Dodajemy intro strony oraz swoje intro i/lub outro, jeśli takowe posiadamy.
4. Zapisujemy film w żądanym formacie.
5. Wrzucamy go na YouTube.
6. Publikujemy go na Bananapedii.

A jeśli ktoś chce gadać o tym, że montaż jest drogi, że trzeba kupić programy, to jest w WIELKIM błędzie. KAŻDY może pobrać kiedyś płatnego PowerDirectora 12 LE, a do tego uzyskać darmowy klucz po wypełnieniu formularza. No a jeśli ktoś nie ma komputera, to zabieranie się za YouTube będzie znacznie trudniejsze, a znalezienie odpowiedniego programu do montowania jest tak samo trudne. Do tego trzeba zazwyczaj zapłacić za takowy program. Do tego ograniczona ilość miejsca na urządzeniach mobilnych jest wielką przeszkodą, ponieważ można wyrenderować mniej filmów, a HDD są znacznie tańsze od kart pamięci. Nawet taki stary dysk 80 GB kosztuje 10 zł. Dokładasz 3 banknoty z Bolesławem Chrobrym i kupujesz sobie dysk od WD, a tu i tak mówimy tylko o nowych. Używane dyski od Seagate można kupić nawet za 40 zł, jeśli umiesz dobrze szukać okazji.
A wracając do tematu poradnika, tooo:
5. Nawet nie myśl o kopiowaniu cudzych artykułów. Jeśli masz jakiś pomysł, to sprawdź, czy ktoś już nie zrobił tego lepiej. Jeśli ktoś zrobił to gorzej, to możesz taką osobę poprawić i zrobić lepszy artykuł. W tej branży nie ma sentymentów.
6. Pisz z przyjemnością. Ja piszę artykuły, ponieważ sprawia mi to przyjemność, a dodatek w postaci bananków zawsze fajnie przyjąć.
7. A jeśli myślałeś o tym, żeby nie stosować się do żadnego z tych punktów, to nawet nie próbuj wchodzić w Bananapedię. Ja jestem dosyć starym bywalcem, więc nowym mogę udzielić wielu porad. Umiem też montować, więc i tu coś czasem doradzę. Czasami jednak niektórzy są niereformowalni i nawet pomyje prosto w twarz nie pomogą komuś się poprawić. Wtedy rozwiązanie jest tylko jedno: skończenie z Bananapedią.

Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że jakość Bananapedii po tym się poprawi.
4.9 (głosów: 7)
Art napisany przez Pink Sheep Lololololololo

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Grand Theft Auto V (B2P) JAK SZYBKO ZAROBIĆ PIENIĄDZE W GTA ONLINE!?

Poradnik ★✘нαcкεd✘★™
2

Roblox [Roblox] TOP 10 Serwerów na których warto zagrać.

Recenzja Shadow YouTube
3

DOTA 2 Poradnik dla początkujących graczy którzy nie za bardzo rozumieją DOTA 2

Poradnik marcin072
4

SAO's Legend Recenzja gry SAO's Legend

Recenzja Damix_1
5

Rust (B2P) Pierwszy dzień - Jak przeżyć

Recenzja wegorz08
6

Diablo II - recenzja

Recenzja TurboBagiety
7

Karty w Clash Royale - Zap

Poradnik TheMaślak
8

Crossout Dominacja w świecie szalonych mechaników

Recenzja szeremere
9

Margonem Recenzja gry dynamiczno-przygodowej Margonem !

Tutorial Go Bankai
10

Team Fortress 2 Ciekawostki cześć pierwsza

Recenzja King_Tomson_IV
Chat