Jak to działa
5.0 1 471 0
21.04.2020

Tomb Raider: Anniversary - recenzja

Tomb Raider: Anniversary - to przygodowa gra utrzymana w klimacie akcji. Jest remakiem* 1 odsłony Tomb Raidera, wydanym przez Crystal Dynamics, Buzz Monkey Software i FinBlade w 2007 roku. Obejmuje ówczesne, słynne platformy gier. W całej rozgrywce główna bohaterka – Lara Croft opuszcza na pewien czas bogatą rezydencje Croftów, aby odnaleźć legendarny skarb… Skarb, którego moc jest w stanie przywrócić do życia wiele istnień, lecz gdy dostanie się w niepowołane ręce może dojść do apokalipsy… Czy piękna pani archeolog odnajdzie drogocenny antyk i zdoła przechytrzyć przeciwności losu…? Tego dowiecie się grając w grę i czytając moją recenzję. ;) (opis nie zawiera spojlerów).

Rozgrywka

Rozgrywka jest dynamiczna i momentami przerażająca. Wcielamy się w rolę bardzo ładnej pani archeolog – Lary Croft, której pasja do szukania skarbów nie pozwala na nie wzięcie w swoje ręce kolejnego zlecenia. W całej podróży poruszamy się „tak jak w rzeczywistości” (z punktu widzenia poszukiwaczki). Całą grę urozmaica bogata liczba przeciwników do pokonywania i wiele animacji uników oraz innych ruchów bohaterki. Ciekawe jest strzelanie pistoletami i walka z licznymi wrogami.(niekiedy wymaga niezwykłej wiedzy na temat różnych uników i odskoków).

Fabuła

Fabuła gry koncentruje się na jednym, ale za to bardzo złożonym poszukiwaniom legendarnego artefaktu, zwanego „dzieciem Atlantydy”. Jak wiadomo Atlantyda to od dawna zaginiona wyspa, jednak poskładanie w całość wszystkich 3 części skarbu pozwala na przywrócenie jej istnienia i dawnej świetności. Lara swoje poszukiwania rozpoczyna w Peru, następnie pokonuje Grecję i Egipt. Czy dotrze do Atlantydy…? Tego nie mogę zdradzić, aczkolwiek nie jest to zbyt zaskakujący scenariusz. Nie ukrywam, że najlepiej grać w Tomb Raidera w języku ojczystym, ze względu na bardzo wciągającą fabułę… To fabuła ratuje całą oprawę graficzną gry XD, która mimo wszystko do najgorszych nie należy. Gra zapewnia wiele przeżyć emocjonalnych, między innymi przez cichą muzykę w tle lub jej brak i nagłe wyskoczenie głośnego wroga z zakamarków przeróżnych krain.

Oprawa graficzna

Niestety, nawet jakbym bardzo chciał, niektórych rzeczy nie mogę podkoloryzować. Grafika całej gry jest niezła 7/10. Barwy, przeróżnych, kolorowych krain są wyraziste i efektowne, jednak bez tego ten aspekt Tomb Raidera nie jest dopracowany w 100 %. Znam gry, które nawet w ówczesnych latach wychodziły z piękna grafiką, dorównującą nawet tej, która mamy dziś, jednak to były drobne wady, gdyż tak naprawdę gra… a nawet cała seria wciągnęły mnie ze względu trzymającej w napięciu fabuły i barwnych krain. Osobiście uważam, że grafika jest niezła, a przy świetnej fabule, nawet jedni z najbardziej wykwintnych graczy przymkną oko na niedopracowania ze strony producentów.

WADY

· Ma dobrą oprawę graficzną, jednak mógł mieć lepszą…,

· uzależnia XD,

· trudności w pokonywaniu niektórych przeciwników – niektórzy amatorscy gracze mogą nie podołać niektórym bossom,

· wyskakujący znienacka głośni wrogowie,

· umożliwia tylko jednoosobową rozgrywkę.

ZALETY

· zapewnia godziny świetnej rozrywki,

· jest wzbogacona o niesamowitą fabułę,

· jest świetnym rozwiązaniem na nudę,

· umożliwia spacer po rezydencji Croftów,

· bardzo dobry remake,

· wiele zwrotów akcji,

· możliwość brania udziału w cutscenkach, przy użyciu np. klawiatury (krótkich scenkach),

· w niektórych momentach gra jest dość trudna i hartuje charakter.

Podsumowanie

W mojej ocenie gra Tomb Raider: Anniversary jest najlepszą częścią serii… Być może jest to efektem rozpoczęcia przygody z Larą właśnie od tej części… Nie wiem, aczkolwiek ta odsłona urzekła mnie bardzo, głównie pod względem fabularnym, ale później przekonałem się, że grafika także nie jest najgorsza. Uważam, że z pewnością jest to lepsza część niż niekiedy najnowsze z serii(mają połączone elementy gry przygodowej z survivalem). Niestety jest to słabe połączenie… o co nie musimy się martwić w ich poprzednikach. Uwielbiam zgłębiać tajniki z życia Lary i całej rodziny Croftów. Każda przygoda pani archeolog hartuje jej charakter i uczy gracza wielu przydatnych cech oraz zachowań. Łącząc wszystkie aspekty gry spokojnie mogę dać 5- .

Ocena:

5-

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Igi pigi

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Brawl Stars Moja opinia na temat tej gry

Recenzja M0rliny123
2

Jak szybko i skutecznie zdobywać Bananki?

Poradnik Kamcio98
3

Playstation 3 - Czy dalej warto być jej posiadaczem?

Poradnik LiquidSnake
4

Recenzja gry "Terraria"

Recenzja GraczBananowy
5

CSGO Prime (B2P) Jakie proporcje - 4:3, 16:9, a może coś innego?

Poradnik wzarek
6

Smite Wukong vampire build - MIAZGA!!! + bonusik

Poradnik SecondDeltaclav
7

CSGO Prime (B2P) Bunnyhop - CS:GO Poradnik (Podstawy)

Poradnik JestemKacper
8

CSGO Prime (B2P) CS ma zalety jak i wady

Poradnik Lexixus
9

Crossout Dominacja w świecie szalonych mechaników

Recenzja szeremere
10

Co można robić w grze momio+ moja historia z momio

Recenzja zuziakiki 123
Chat