Jak to działa
0.0 0 218 0
26.08.2017

GAME JAM-gdzie kreatywność wykracza poza wszelkie granice!

W swoim artykule chciałbym przybliżyć wam imprezy zwane "Game Jam". Zacznijmy od pytania, co to jest Game Jam? Jest to rodzaj maratonu programowania, który zazwyczaj trwa 24 lub 48 godzin. Nazwa pochodzi od Game (gra) jam session (rodzaj zbiorowego grania popularny w muzyce jazz czy folk).
Na takich imprezach spotyka się wielu programistów, którzy działają solo lub w grupach, mając za zadanie stworzyć grę w określonym z góry czasie. Tematy gier często są dowolne, chociaż spotyka się również game jam'y z narzuconą tematyką.
Za początki Game Jam'ów można przyjąć popularne w latach 90-tych sesje programistyczne, gdzie grupy spotykały się tworząc animacje.Pierwsza impreza z Game Jam w nazwie "Indie Game Jam" powstała w 2002 roku, z inicjatywy Sean'a Barrett'a oraz Chris'a Hecker'a. "0-th Indie Game Jam" odbył się 15 marca i trwał 3 dni. Wszelkie projekty powstałe na imprezie zostały opublikowane za darmo na stronie internetowej maratonu.
Następnym dużym Game Jam'em był Ludum Dare, który miał miejsce w kwietniu 2002 roku. Co ciekawe jest to Game Jam, który odbywa się w pełni internetowo, co oznacza, że programiści siedzą w swoich domach i na bieżąco wysyłają efekty swojej pracy. W kwietniu 2017 odbyła się 39 edycja Jam'u, który nadal się rozwija i przyciąga wielu twórców.
Od 2002 roku zaczął się ogromny BUM! na Game Jamy, w kolejnych latach zaczęły powstawać bardzo znane imprezy jak "Global Game Jam". Czemu wybrałem akurat ten? "Global Game Jam" to impreza, która odbywa się w wielu miejscach świata na raz. W 2015 zarejestrowano 518 lokalizacji w 78 krajach.
Pewnie zapytacie, no dobrze jest ich tyle, ale czy powstają tam jakieś ciekawe tytuły? OCZYWIŚĆIE, ŻE TAK! Game jam'y jest to wylęgarnia pomysłów, w 2013 roku na "Globa Game Jam" powstał "Surgeon Simulator".
Na koniec powiem wam trochę o Game Jam'ach na terenie Polski. Jest ich dosyć dużo i ciężko byłoby odwiedzić wszystkie. Na pewno jednymi z ciekawszych są "Warsaw Film School Game Jam ", którego głównym partnerem jest studio Techland, 3 edycja odbędzie się 1.09-3.09 przy ul. Gen. Zajączka 7 w Warszawie . "P-Jam" na Pyrkonie jeden z najbardziej popularnych Polskich dżemów ( he he ). "Komiks Game Jam " jedna z ciekawszych opcji dla fanów komiksów (nazwa mówi sama za siebie), 4 edycja odbędzie się 15.09-17.09 Łódzka Atlas Arena.
To byłoby na tyle w tym artykule. Mam nadzieję, że po przeczytaniu go chociaż trochę zachęciłem Cię do sprawdzenia kilku gier powstałych na Jam'ach, a może nawet do odwiedzenia któregoś. Na koniec powiem Wam, że naprawdę warto śledzić gry Indie powstające na takich imprezach, ponieważ często są bardziej wciągające, niż oklepane cykle gier! Grajcie i bawcie się dobrze :)
0.0 (głosów: 0)
Art napisany przez Sero332

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Fortnite Pęknięcie kostki | FORTNITE BATTLE ROYALE

Video IKY
2

Moje najciekawsze momenty z darmowym tygodniem Overwatch

Video DEADSHUTFIRE
3

SZALONA GONITWA*ŚMIESZNE*PUBG

Video DEADSHUTFIRE
4

Roblox 1 SPOSÓB NA DARMOWE ROBUXY

Video Xsawi2009
5

CSGO (B2P) Jak zrobić aby mieć 60 fps na słabym komputerze?

Poradnik Haxownik123
6

Persona 4 - Zwyczajne życie licealisty... Pomijając walkę z potworami.

Recenzja Macnut
7

Minecraft - recenja Marcina

Recenzja Zuwix
8

Team Fortress 2 Team Fortress 2 Najlepsza gra w jaką kiedykolwiek grałem (RECENZJA)

Recenzja DROBOT
9

Minecraft Uprawa drzew w minecrafcie. Poradnik jakiego nie było!

Poradnik OSKKKKAAAARRRRR
10

Shakes & Fidget Jak grać w sf (bez grzybków)

Tutorial VIP lulkin
Discord