Jak to działa
5.0 1 982 0
23.07.2018

Klasyka po latach- Baldur's Gate

Ten tekst poświęcony jest klasykowi pod tytułem Baldur's Gate co w naszym rodzimym języku znaczy Wrota Baldura. Grę wydaną w roku 1998 stworzyło studio BioWare. Reprezentuje gatunek drużynowych RPG w rzucie izometrycznym. Oparta jest na zasadach drugiej edycji systemu gier fabularnych Dungeons & Dragons.
Witaj w zapomnianych krainach
Akcja Wrót Baldura toczy się w świecie Zapomnianych Krain stworzonym na potrzeby wspomnianego systemu D&D. Graczowi przyjdzie przemierzać Wyrzeże Mieczy położone na zachodnim brzegu krainy Faerun. Czeka nas droga od zera do bohatera, Podczas tej drogi przyjdzie nam przemierzać małe mieściny, wielkie miasta jak i mroczne puszcze, nieprzebyte góry, a także głębokie lochy. Ale nie będą to wycieczki krajoznawcze, bowiem podczas tych podróży przyjdzie nam toczyć wiele walk, a bestiariusz w Baldur's Gate jest bardzo bogaty. I tak oto przyjdzie nam ścierać się ze zwierzyną leśną, innym razem stoczymy walkę z bandytami, a przy innej okazji zmierzymy się z bestiami z najgorszych koszmarów. Ale to nie walka będzie naszym głównym celem. Poza rozlewaniem krwi wszelkiej maści maszkar będziemy musieli podjąć wiele trudnych decyzji. Napotkamy masę osób, a życie wielu z nich spocznie w naszych rękach. Decydować trzeba rozważnie, bo za podjęte wybory przyjdzie nam słono zapłacić.
Kim jesteś, podróżniku?
Grę rozpoczniemy od stworzenia własnej postaci. A wariantów jest dość sporo. Jednak po kolei. Najpierw wybrać należy rasę i płeć. Spośród standardowych opcji jak człowiek, elf, krasnolud wyróżniać się mogą półork i mroczny elf. Ciekawostką jednakże może być wybór naszej postaci. Możemy określić nie tyle czy nasza postać jest dobra czy zła, ale to jak bardzo zmierza w danym kierunku. Oczywiście nasz bohater może być emanującym dobrocią szlachetnym rycerzem na białym koniu, jak również przesiąkniętym złem do szpiku kości pomiotem z piekła rodem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć postać dobrą, ale o chaotycznym usposobieniu, co poprowadzi nas w stronę dobra, choć niejednokrotnie po trupach i w kałużach krwi. Możemy również być watażką dla którego zło jest tylko środkiem do osiągnięcia celu. Jednak wybór ten należy podjąć rozważnie, bowiem wpłynie on nie tylko na dostępne kwestie dialogowe, ale również na klasę, jaką będziemy mogli wybrać. A w temacie klas mamy sporo standardów: wojownik, paladyn, łotrzyk, łowca, mag oraz rzadziej spotykane kapłan i bard. Dodatkowo do klasy wybrać można podklasę. Jednak nie dajmy się zwieść. Wybór klasy choć określa dostępne umiejętności i to jakiego ekwipunku będziemy mogli używać, nie zamyka nam drogi do różnorodności jak to bywa w przypadku niektórych tytułów. Przykładowo będąc wojownikiem, nadal możemy korzystać z łuku, strzelcy wciąż mogą stosować broń jednoręczną, zaś mag nie jest skazany na różdżki i kostury. Na koniec pozostaje nam wybrać płeć i portret naszej postaci. Istnieje również możliwość wprowadzenia życiorysu.
Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę
W grze poza własnym bohaterem będziemy sterować towarzyszami. Docelowo nasza drużyna liczyć będzie sześć osób. A postacie z jakimi przyjdzie nam podróżować to burza charakterów. I choć osobowości są bardzo ciekawe to ich poglądy mogą doprowadzić do tego że bohaterowie nie będą mogli się dogadać, a nawet wystąpią z drużyny. Dlatego dobierać towarzyszy należy nie tylko ze względu na zdolności. A jeśli o nich mowa, każdy bohater ma określoną klasę i awansuje zyskując nowe umiejętności. Aby podczas walki móc kierować wszystkimi postaciami do gry zaimplementowano tryb aktywnej pauzy, która pozwoli wybrać cele i działania, które mają zostać wykonane. Odpowiedni dobór towarzyszy pozwoli nam nie tylko na strategiczne rozplanowanie walki, ale otworzy również nowe możliwości eksploracyjne np. złodziej otworzy nam skrzynie lub wykryje pułapki. Kapłan zdejmie uroki rzucone na naszą drużynę, zaś nadludzko silny półork będzie nosić nasz ekwipunek.
Klasyka RPG
Baldur;s Gate jest zaliczana do najlepszych gier RPG wszech czasów. W mojej opinii jest to tytuł w pełni zasłużony. Oprócz wspomnianych szerokich możliwości tworzenia i rozwoju własnej drużyny, bogatego bestiariusza i ogromnych możliwościach doboru ekwipunku, warto także wspomnieć o cieszących oko, ręcznie rysowanych lokacjach. Warta uwagi jest również fabuła, która pozwala nam poznać mroczną historię Dzieci Baala, Pana Mordu. Kończąc chciałbym wspomnieć o powstałej w 2012 roku reedycji pod tytułem Baldur's Gate: Enhanced Edition. Jest to kolejny powód aby sięgnąć po tego klasyka i zanurzyć się w świecie Zapomnianych Krain.
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez JanuszB

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Bananki za zadania z Offer Walls

Poradnik Krisulele
2

Jak dobrze zacząć w FIFA?

Poradnik MatiSzelka007
3

Recenzja długo oczekiwanej gry Battlefield v

Recenzja impuls54
4

Najlepsze gry lego.

Recenzja Porarzo
5

Overwatch - poradnik dla początkującego Torbjörna

Poradnik Porarzo
6

Overwatch - recenzja

Recenzja Porarzo
7

World of Tanks Matilda - OP na swoich tierach

Recenzja Bax04
8

Enigmatis The Ghosts of Maple Creek to hit czy kit?

Recenzja _SkyLone
9

Wizard101 Moje odczucia co do gry.

Recenzja Pennard
10

ARK: Survival Evolved (B2P) ARK: Survival Evolved

Recenzja Igi pigi
Chat