Jak to działa
5.0 3 278 0
27.07.2017

Portal. Świetny początek świetnej serii.

Za stworzenie gry Portal odpowiada Valve (twórcy Steam, jakby co). Wydanie tego tytułu było jednym z wielu sukcesów w historii tego studia. Osobiście uważam, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego fana gier logicznych. W Portalu gramy jako Chell która jest obiektem testowym w pewnym laboratorium. Tylko tyle można powiedzieć o grze bez spoilerów fabuły która jest plusem tej gry, ale o tym później. Skoro początek mamy już za sobą to możemy przejść do zalet i wad Portala

ZALETY
- Postacie (a właściwie jedna) - pozostawię to bez komentarza aby niczego nie zdradzać.
- Projekt poziomów- nie ma co się nad tym elementem rozwijać, po prostu każde pomieszczenie jest doskonale zaprojektowane.
- Fabuła- jak już wcześniej wspominałem jest ogromną zaletą tej gry. Jest strasznie tajemnicza. Na początku nie wiemy dokładnie o co chodzi, ale w miarę grania dowiadujemy się coraz więcej i więcej, ale tutaj też nie chciałbym zdradzać za wiele ponieważ byłaby to zbrodnia dla osób, które w Portala nie grały.
- Poziom trudności jest idealnie wyważony. Nie jest zbyt łatwy ani trudny. Powoli wzrasta.
- Portal Gun – jest to urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, strzelające portalami. Ten kto wpadł na tak unikalny i genialny pomysł powinien dostać przynajmniej nagrodę Nobla. Ale nie tylko koncept zasługuje na pochwałę, wykonanie jest równie dobre. Użytkowanie portal gun’a sprawia niezwykłą przyjemność i jest bardzo intuicyjne.
- Immersja– podczas naszej wędrówki po kompleksie naprawdę można wczuć się w świat przedstawiony.
- Mechaniki- od początku gry praktycznie do samego jej końca są nam serwowane nowe metody wykorzystania urządzenia portalowego lub nowe elementy zagadek. Każda z nich jest doskonale przemyślana i interesująca.
- Finał jest niezwykle emocjonujący.
- Napisy końcowe stanowią doskonałą pointe zakończającą rozgrywkę, oglądając je nie ma się ochoty ich pomijać. Portal kończy się tak dobrze jak się w niego grało.
WADY
Nawet Portal ma wady, a raczej jedną: jest zbyt krótki. Przejście fabuły osobie która nigdy nie grała w ten tytuł zajmie jakieś pięć godzin. Natomiast weteranowi tylko ok. dwóch godzin. Na szczęście w grze są również dodatkowe mapy (przerobione komory testowe z kampanii) oraz wyzwania co trochę przedłuż czas ogólnej rozgrywki, ale to nadal nie jest dużo.

PODSUMOWANIE
Portal jest jak już wspominałem grą wybitną pod każdym względem. Wszystko zadziałało jak powinno, dlatego został tak ciepło przyjęty zarówno przez branże rozrywki komputerowej jak i przez graczy. Polecam ten tytuł każdemu, nie tylko osobom lubiącym gry logiczne, ale również osobą, które nigdy nie miały z nimi styczności. Dla tych graczy będzie to idealny wstęp do tego gatunku. Dzięki doświadczeniu przy produkcji Portala Valve mogło stworzyć kolejne wielkie dzieło i godnego następcę jakim jest Portal 2, o którym opowiem kiedy indziej.

Moja ocena 9,75/10
5.0 (głosów: 3)
Art napisany przez Banankowiec2453

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Najlepsze internetowe ubieranki

Recenzja TheMaślak
2

Dying Light - krótka recenzja

Recenzja wzarek
3

Minecraft Serwery Minecraft Skyblock

Recenzja VokaPl
4

Terraria - Biomy i ich tajemnice

Poradnik TheMaślak
5

ETS2 Recenzja modyfikacji ,,Poland Rebuilding''

Recenzja Piotrek_WAR
6

Tom Clancy's Rainbow Six Siege (B2P) Rainbow Six Siege czyli najlepsza taktyczna strzelanka ostatnich lat

Recenzja BLAZEJ1
7

Minecraft Ostatnio mało popularna gra - Minecraft

Recenzja mitrefo pro banan :D
8

Shakes & Fidget SF GAME - PODSTAWY, PORADY JAK ZACZĄĆ

Poradnik kondziu1212
9

League of Legends League of Legends - Opening 30 Skrzynek

Video ★✘нαcкεd✘★™
10

Howrse Jak szybko zdobywać Equus?

Poradnik Kludi14
Discord