Jak to działa
2.0 1 148 0
21.07.2019

Gry o motywie "sąsiedzi"

Motyw sąsiadów w grach nie pojawia się zbyt często. A nawet jeśli już się pojawia to najczęściej w formie wątku pobocznego. Ot główny bohater musi gdzieś mieszkać, wiec potrzebuje również sąsiadów. I na tym to praktycznie się kończy. Jednak nie wszystkie gry traktują ten jakże prosty, ale jednocześnie interesujący motyw po „macoszemu”. Niektóre gry czynią go czymś ważniejszym. I tak najlepszym przykładem motywu sąsiadów w grach jest seria o jakże wymownym tytule „Neighbours from Hell” (przekładając na polski „Sąsiedzi z piekła rodem”). Tytuł ten został wydany w roku 2006 przez nieistniejące już austriackie JoWood Entertainment. Wydawnictwo to utraciło swoją płynność finansową w 2011. Przez co w tym samym roku zostało ono wykupione przez spółkę Nordic Games. Owa seria składa się teoretycznie z 3 części. Jednak tylko pierwsze dwa są dostępne w normalnej sprzedaży. Dlatego właśnie ich omówieniem zamierzam zająć się w tym artykule.


Neighbours from Hell: Revenge is a Sweet Game (Sąsiedzi z Piekła Rodem: Słodka Zemsta)

Jest to pierwsza część serii. Jej fabuła polega na tym iż główny bohater, sterowany przez gracza, -Woody uczestniczy w dość nietypowym reality-show, w którym głównym celem naszego protagonisty jest zrobienie jak największej ilości dowcipów swojemu gburowatemu sąsiadowi. Właśnie z racji takiego settingu gra została podzielona na odcinki umieszczone w 4 sezonach o wzrastającej trudności (w tym jeden sezon treningowy) i dodatkowo aby przejść do następnego odcinka wymagane jest od nas osiągnięcie odpowiedniej oceny widzów. Żeby jeszcze bardziej podkreślić konwencję gry, twórcy umieścili w tutorialu postać reżysera tego dość nietypowego reality-show, który uczy nas jak grać. Dowcipy są różnego kalibru od rozrzucenia kulek po podłodze, poprzez zatkanie toalety papierem aż po nalanie kleju na wewnętrzną stronę lornetki, ale oczywiście nie są to wszystkie żarty jakie przyjdzie na zrobić. Jednak to wszystko nie jest tak proste jak się może wydawać. Ponieważ oprócz unikania wzroku sąsiada kierowany przez gracza bohater musi również, w dalszych sezonach, skradać się aby nie obudzić jego zwierząt. Nie będące podobnie jak ich właściciel szczególnymi fanami Wood’eygo, dlatego też od razu po jego zauważeniu ostrzegają one sąsiada o obecności protagonisty.

Neighbours from Hell 2: On Vacation (Sąsiedzi z Piekła Rodem 2: Na Wakacjach)


W drugiej części tej nietypowej serii zdaniem Woody’ego jest ponownie wycinanie kawałów swojemu sąsiadowi w ramach tego samego realityshow. Jednak nie odbywa się już ono w bloku „ofiary” niewybrednych żartów naszego bohatera. Tym razem Woody wyrusza razem ze swoim „ulubionym” sąsiadem aby popsuć jego wakacje.

Największą zmianą w porównaniu do poprzednie serii, poza oczywistą zmianą miejsca akcji jest dodanie nowych postaci. Poza sąsiadem w poszczególnych odcinkach (podział na odcinki został utrzymany) występuje również jego matka, która żywi ten sam negatywny stosunek w kierunku Woody’ego jak jej syn. Poza tym duetem pojawia się również Olga, w której sąsiad jest sekretnie zakochany wraz ze swoim synem, oboje są neutralni w stosunku do protagonisty. Ogólnie drugą część Sąsiadów z Piekła Rodem można uznać za sequel idealny, ponieważ rozwija praktycznie wszystkie mechaniki obecne w poprzedniej części i dodaje zupełnie nowe.Tak właśnie przedstawia się kwestia motywu sąsiadów w grach i najlepszej jego realizacji w postaci Sąsiadów z Piekła Rodem. Wielka szkoda, że oryginalny wydwcc tej serii zbankrutował a obecny właściciel JoWood Entertainment nie zamierza wykorzystać potencjału drzemiącego w tej naprawdę innowacyjnej serii.

2.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Banankowiec2453

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Grand Theft Auto V (B2P) JAK SZYBKO ZAROBIĆ PIENIĄDZE W GTA ONLINE!?

Poradnik ★✘нαcкεd✘★™
2

Roblox [Roblox] TOP 10 Serwerów na których warto zagrać.

Recenzja Shadow YouTube
3

DOTA 2 Poradnik dla początkujących graczy którzy nie za bardzo rozumieją DOTA 2

Poradnik marcin072
4

League of Legends Patch 7.16 - Hecarim Jungle

Poradnik TurboBagiety
5

Star Stable Kucyk Jorvik - stary i nowy model.

Recenzja Yellow :3
6

Czy Sleeping Dogs to kolejny klon Grand Theft Auto?

Recenzja BLAZEJ1
7

My Little Farmies Opis gry My Little Farmies

Recenzja playerfull
8

World of Tanks T-34-85 Rudy - Legenda kina

Recenzja HansOmen
9

Goodgame Empire Recenzja gry: Goodgame empire

Recenzja Cesere
10

Jackpot Clicker. Jak zdobyć pierwszy milion?

Poradnik HXGames
Chat