Jak to działa
5.0 1 1211 0
10.03.2018

Into the breach – doskonała minimalistyczna strategia.

GARŚĆ INFORMACJI

Into the breach jest strategią turową niezależnego studia Subset Games. Które jest znane z ciepło przyjętego Faster Than Light. Ale jak prezentuje się ich najnowsze dzieło? Czy jest równie dobre co poprzednik? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

ZALETY

- Fabuła. Nie jest to może szczególnie rozwinięty fragment gry, ale jest interesujący. Otóż w grze mamy do czynienia ze zniszczoną przez olbrzymie robale ziemią. Naszym zadaniem jako gracz jest powstrzymanie ich przed zabiciem ocalałych ludzi. Używamy do to tego celu zaawansowanych technicznie robotów bojowych (mechów). Więc mamy tutaj do czynienia z opowieścią w klimatach science – fiction. Upewnimy się co do tego przekonani kiedy dołożymy do tego wszystkiego motyw podróży w czasie, który swoją drogą świetnie tłumaczy dlaczego pomimo przegranej zaczynamy grę od nowa.
- Mechanika. Otóż mamy tutaj do czynienia z dość standardową strategią turową – wykonujemy akcję swoimi jednostkami po czym to samo robi nasz przeciwnik. Ale czym to się właściwie odróżnia od reszty tego typu tytułów? Pierwszym elementem odróżniającym jest skala. Walki toczą się na naprawdę małym obszarze, co dodaje rozgrywce dynamizmu. Drugą rzeczą odróżniającą ItB jest fakt iż widzimy to co nasi przeciwnicy zrobią w następnej turze. Naszym zadaniem jest powstrzymanie ich przed np. zniszczeniem cywilnych budynków, które zasilają nasze jednostki. Może wydawać się, że gra posiadająca taki system jest banalnie łatwa. W praktyce tak nie jest, każda tura wymaga od nas opracowywania nowej strategii i wykorzystania nadarzających się okazji.

- Różnorodność. W grze mamy dostępne 4 wyspy, które trzeba uratować żeby dotrzeć do finału.
Każda z nich jest inna, oferuje inne zadania, zagrożenia i klimat. Każda z wysp posiada przywódcę, który diametralnie różni się od reszty. Na przykład przywódczyni wyspy pustynnej nie wierzy w nasze zdolności podróży w czasie i daje nam to do zrozumienia na każdym kroku. Na różnorodność wpływa również możliwość gry w różnych konfiguracjach. Otóż nie potrzebujemy uratować wszystkich wysp, żeby zmierzyć się z ostatecznym wyzwaniem. Dodatkowo to my sami decydujemy, którą wyspę kiedy uratować. Nawet nie będę wspominał o tym jak bardzo różnią się poszczególne drużyny mechów, bo o tym można by napisać osobny artykuł.
- Sprawiedliwy system odblokowywania nowych składów. Otóż do tego celu potrzebujemy monet, które zdobywamy wykonując osiągnięcia. Nie ma tu losowości znanej z poprzedniej gry tego studia. Losowość występuje jednak podczas odblokowywania nowych pilotów, których musimy znaleźć w trakcie gry, ale nie jest to zbyt uciążliwe.

- Syndrom jeszcze jednej tury. Into the Breach strasznie wciąga. Ostrzegam. Jeżeli pomyślicie sobie: „Uratuję jedną wyspę i pójdę spać” Nie liczcie na to, że spełnicie to co sobie powiedzieliście. Prawdopodobnie odejdziecie od komputery w wypadku przegranej lub wygranej a i to nie jest pewne.

- Gra zajmuje naprawdę mało miejsca na dysku śmieszne 177 mb (przynajmniej tak twierdzi Steam). To naprawdę imponujący widok jeżeli wziąć pod uwagę stopień rozbudowania tego tytułu.

- Ładna grafika. Osobom takim jak ja czyli lubiącym piksel-art powinna przypaść do gustu.

- Genialna muzyka. Ben Prunty wykonał kawał świetnej roboty. Każdy kawałek pasuje idealnie do wykreowanego świata.


WADY

Tak naprawdę można by się przyczepić do tego, że gra jest trochę za krótka, ale twórcy dają nam tyle wyzwań, że jest to nieodczuwalne. Więc nie będę się czepiał.PODSUMOWANIE

Into the Breach jest grą genialną pod każdym względem. Polecam zagrać każdemu, myślę że nie będziecie zadowoleni.


Moja ocena 10/10
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Banankowiec2453

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Garry's Mod (B2P) Jak to jest z tymi mapami?

Poradnik Natalia280
2

Rust (B2P) Pierwszy dzień - Jak przeżyć

Recenzja wegorz08
3

Hero Zero Krótka opinia o grze Hero Zero

Recenzja Roxipl1
4

SUPERHOT! SUPERHOT!- recenzja

Recenzja Boomboxpl
5

World of Tanks Matilda - OP na swoich tierach

Recenzja Bax04
6

Shakes & Fidget Shakes & Fidget krótka opinia.

Recenzja Szejmut
7

Minecraft Minecraft - kiedyś, a dziś!

Recenzja Norateron
8

League of Legends Darius - poradnik do gry

Poradnik kosiu123
9

World of Tanks Dlaczego World of Tanks idzie w złym kierunku.

Recenzja JonChes78
10

Team Fortress 2 Żołnierz, czyli mój main - część 3 Rakietowe skoki - Podstawa

Poradnik PowrWolf
Chat