Jak to działa
Przejdź do gry League of Legends
League of Legends
5.0 1 4252 0
10.06.2017

Jak się gra na poszczególnych liniach? - zarys taktyk

Wielu początkujących graczy ma problemy ze zrozumieniem taktyki grania na poszczególnych liniach czy też pozycjach. Poradnik ten ma przede wszystkim pomóc właśnie takim graczom. Posiadam kilku znajomych którzy granie w Ligę zaczynają. Zanim przejdę do opisywania poszczególnych linii, pozwolę sobie na powiedzenie, że mimo wszystko, lekka kreatywność, jeśli chodzi o styl gry jest czasem bardzo pożyteczna. Co prawda, mi zdarzyło się na tym najwięcej skorzystać przy wymyślaniu własnych buildów postaci. Może w jakimś innym artykule nieco opowiem o tym jak tworzyć takowe.
Jak grać na poszczególnych liniach? Po co to rozróżnianie? Czy nie można po prostu z okrzykiem na ustach bić przeciwnika? Jak wiadomo, na Summoners Rift, jest pięć pozycji: AD/TANK, AP, ADC/APC, SUPP oraz JUNG. Omówmy więc trzy linie na których te „klasy” występują.
Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj
1. Top
Early game:
Pierwsza linia, górna, jest jedną z najprostszych do opanowania. Główną zasadą jest to, aby zdobyć możliwie najwięcej zabójstw. Stąd też gra się tutaj postacią typu AD/TANK.
Mid game:
W drugiej fazie gry, zabójcy zaczynają gankować, czyli, najprościej ujmując – pomagać graczom na innych liniach. Dobrze jest spróbować zniszczyć wieżę przeciwnika, ponieważ przyda się to w...
End game:
Pod koniec gry, rolą top’era staje się zabijanie wszystkiego co ruchome, bądź nie. Oczywiście tylko, jeśli w poprzednich fazach gry uda się zdobyć potrzebne wyposażenie.

2. Mid
Early game:
Przez całą fazę early i mid game’a, mid’er, powinien starać się bronić środkową linię. Gra się tutaj postaciami AP, choć zdarzają się bohaterowie AD (takie jak np. Zed).
Mid game:
Tutaj zadanie się nie zmienia specjalnie, choć dochodzą do wszystkiego próby zabicia przeciwnika. Warto prosić o ganki, mogą one być niezwykle pomocne nie tylko w sytuacjach podbramkowych. Główną cechą tej fazy, jest jednak przepychanie linii. Dobrze jest zniszczyć choćby jedną wieżę, ale utrudni to znacząco end game. Ta faza ma jednak przede wszystkim przygotować linię na team fighty.
End game:
Rolą mid’era zostaje dalsze przepychanie linii, aż do nexusa.
Oraz oczywiście – uczestniczenie w team fightach.

3. Bot
Early game:
Na tej linii są jednocześnie dwaj gracze. ADC/APC oraz SUPP. Ten pierwszy powinien nafeedować się (zdobyć możliwie jak najwięcej zabójstw), natomiast drugi, pomagać mu w tym.
Mid game:
Bot nie jest linią, którą trzeba jakoś specjalnie przepychać. Ze swojego doświadczenia powiem, że zazwyczaj pushowanie bota odbywa się dopiero w end game’ie. Wciąż dobrą taktyką jest przygotowywanie się na:
End game:
Pod koniec gry, wypada zejść z bota i zacząć uczestniczyć w team fightach. Zarówno ADC, jak i SUPP są w tej fazie przydatni.

4. Dżungla
Early game:
Dobry dżunglaż, zaczyna od zdobycia buffów. Zależnie od postaci, którą się gra oczywiście. Na tej pozycji jest przede wszystkim duży luz. Dobrym pomysłem jest więc wardowanie co bardziej strategicznych punktów.
Mid game:
W tym momencie, robienie ganków to niemalże priorytet. Należy jednak pamiętać, że celem ganków nie jest zabicie przeciwnika, ale np. osłabienie go, co może być powodem jego wycofania. Taki adwersarz nie będzie mógł samodzielnie utrzymywać linii, przez co wycofa się do bazy.
End game:
Gankowanie wciąż jest ważne, podobnie jak wardowanie z tym, że odbywa się na inną skalę. No i w inny sposób. Gankuje się team fighty, oraz na puste linie do których wtargnął jakiś przeciwnik. Warto wardować Barona, ponieważ może mieć to dobry wpływ na przewagę drużyny.
Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj
To tak pokrótce jak ogóle grać w Ligę Legend. Bananki chcą 800 znaków na każdej części artykułu, więc pozwolę polać sobie trochę wody.
Polecam oczywiście zaznajomić się z obszerniejszymi poradnikami. Dość ważna jest także praktyka. Sporo pomaga również oglądanie graczy profesjonalnych. Wielu prowadzi streamy na których szczegółowo omawiają swój sposób grania. Szczerze mówiąc, nie jestem autorytetem jeśli idzie o LoLa, choć nie gram całkowicie najgorzej. Tak jak napisane wyżej, dobrze jest zapoznać się materiałami naprzykład takiego Nervariena.
W każdym razie mam nadzieję że pomogłem. Chcę jednak zaznaczyć, że nie jest to uniwersalna metoda na granie w LoLa. Najważniejsza w tej grze i tak jest przyjemność z rozgrywki i różnorodności taktyk. Te przedstawione tutaj są jednak dość uniwersalnymi zarysami. Najważniejsze jednak, to nie bać się eksperymentować.
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Zupovius

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

World of Warships Miej frajdę i ucz się historii, czyli World of Warships

Recenzja Exrad
2

CSGO Prime (B2P) Sekrety i ciekawostki, ukryte znaki i inne w skinach! [2#]

Poradnik JestemKacper
3

H1Z1: King of the Kill (B2P) Jak zwiększyć FPSY w grze H1Z1

Poradnik KrzychuXD
4

League of Legends Jak wbić golda i stać się lepszym graczem!

Poradnik kondix555
5

Jak kupić komputer? Część druga - Gotowce z aukcji

Poradnik Pink Sheep Lololololololo
6

The Pride of Taern The Pride of Taern - Gildie.

Poradnik Povered
7

Wildstar Wildstar - Czemu taki niedoceniany ??

Recenzja Soemix
8

Odysseus Kosmos and his Robot Quest – doskonała przygodówka point and click.

Recenzja Banankowiec2453
9

CSGO Prime (B2P) Zwiększenie FPS-ów w CSGO!

Poradnik OSKKKKAAAARRRRR
10

Dlaczego (nie)warto kupować Attack on Titan: Wings of Freedom

Recenzja toya_xd
Chat