Jak to działa
5.0 10 653 0
23.03.2018

Playstation 3 - Czy dalej warto być jej posiadaczem?

Mimo tego, że pierwsze plotki mówią o początku dziewiątej generacji konsol i PS5, to warto pamiętać o poprzednich konsolach Sony, które zmieniały świat gier i udoskonalały go.

W tym artykule chciałbym omówić Playstation 3 i odpowiedzieć na dość niejednoznaczne dziś pytanie: Czy warto dziś posiadać PS3?

Zanim do niego przejdę, to chciałbym napisać parę słów o samym Playstation 3:

Konsola ukazała się 11 listopada 2006 i z miejsca została uznana za przełomową technologię, co sprawiło, że sprzedała się w ogromnej liczbie 78.4mln kopii.

Nie obyło się bez potknięć, jakimi była na przykład ujemna sprzedaż przez pierwsze lata życia konsoli, czy czcionka konsoli łudząco podobna do tej użytej w filmie Spiderman (rozgłosu sprawie dodał fakt, że film przez jakiś czas był dołączany do niej).Niektóre technologie przedstawione na pokazach nie pojawiły się w finalnej wersji, ale nie wpłynęło to zbytnio na jakość konsoli.

Odcinając się od negatywnych ciekawostek, to bardzo miłym dodatkiem był emulator poprzednich konsol Sony.*


*Wyłącznie w wersji Fat,w Slim/Super Slim został tylko emulator PSX
"Why we are still here?"


Kończąc trzymanie w niepewności i skupiając się na pytaniu postawionym w tytule artykułu: Tak, Playstation 3 w dzisiejszych czasach to nadal świetny zakup!

Jednakże, zanim przejdę do wielu zalet, skupię się na kilku wadach, o których każdy powinien wiedzieć.

Nie pojawiają na nią prawie żadne nowe gry.Niby oczywisty fakt, ale wiele osób może zmylić to, że kolejne części Fify i PES dalej pojawiają się na poprzednią generację.Te gry to przeważnie bezczelnie i leniwie zrobione porty, które nijak mają się z nowszymi wersjami.Fifa i PES same w sobie nie są nadzwyczajnymi tytułami, ale porty na starsze generacje zawsze są niskiej jakości i często grywalności.Najlepszym przykładem może być Fifa 14, która wyszła też na PS2 (!), a ze względu na ograniczenia konsoli, delikatnie mówiąc - nie zachwycała.Reasumując: Uważajcie na leniwe porty.


Przechodząc w końcu do licznych zalet, to PS3 ma potężną bibliotekę gier.Wyszła na nią tak ogromna ilość gier, że każdy znajdzie coś dla siebie.Nawet na początku ósmej generacji premiery trzymały bardzo wysoki poziom.Należy również wspomnieć o grach na wyłączność, które są siłą każdej konsoli.PS3 ma ich też dużą liczbę i nie będziecie mieć uczucia, że lepiej byłoby zagrać na innej platformie.


Najważniejszy element dla większości graczy

Czyli grafika.Ta nie zestarzała się mocno.Prawda, 90% gier chodzi w 720p, które nie jest dziś standardem i nie powala, ale też w żaden sposób nie obrzydza.Niektóre gry nawet dzisiaj mogą zrobić wrażenie, że twórcy wycisnęli tyle ze sprzętu, który pojawił się w 2006, a najlepszymi tego przykładami są: The Last of Us(z dzisiejszej perspektywy odrobinę przereklamowana gra, ale graficznie wyciskająca wszystko z konsoli), Uncharted 3: Drake's Deception, BioShock Infinite, Heavy Rain czy Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
"I Swear."

Kolejną zaletą jest to, że konsola obsługuję PS Store, Twitch, Spotify i inne aplikacje.Dzięki temu pierwszemu możemy w wygodny sposób kupować gry przez Internet i wiele innych, a także nie musimy nawet mieć płyty w napędzie, aby gra działa, co uprzyjemnia użytek.

Wadą jest natomiast to, że gracz dzięki płatnej usłudze PS+ mógł dostawać gry za darmo (czego na PS3 już nie ma), ale i tak rzadko były to interesujące pozycje, co nic zbytnio nie zmienia (reszta opcji usługi jest dalej dostępna).


Dzięki podłączeniu do Internetu system jest stale aktualizowany, dzięki czemu nie trafiamy na nieprzyjemne błędy(Na przestrzeni lat konsola i tak dostała mnóstwo aktualizacji, więc teraz są one rzadkie).

PS3 również pozwala na dostosowane rozdzielczości ekranu do monitora,dzięki czemu użytkowanie na 50 calach nie jest kłopotem(gry działają w pierwotniej rozdzielczości, tylko są dostosowane do ekranu).

Pad

Kontroler Sony,DualShock 3 jest bardzo dobry i przede wszystkim - wygodny.Nie mam co do niego żadnego zarzutu, więc skończę omawianie go tym zdaniem.

Sam wygląd konsoli też jest dobry.Jestem posiadaczem wersji Slim i prezentuje się dobrze, i nie odstrasza swoim wyglądem(ani brzydkim, szarym kolorem, jak w przypadku PSX).Jest ona średniej wielkości i ciężkości.

Podsumowując, Playstation 3 mimo kilku drobnych wad, jest wciąż świetną inwestycją.Ważnym elementem dla części osób będzie też to, że dziś kosztuje ona tyle, co pad do PS4.Brak nowych gier na nią rekompensuje ogromna biblioteka, dzięki której nigdy nie będziecie się nudzić, a bawić przez setki, a nawet tysiące godzin! Kończę teraz ten artykuł i wracam do gry :D


PS.Rozwiewając wszelkie wątpliwości i udowadniając jakość gier na PS3:Obie grafiki użyte w artykule przedstawiają gry z PS3.

Mam nadzieję, że artykuł się spodobał i dobrze się go czytało, jestem otwarty na wszelką krytykę i rady.Do następnego! /LiquidSnake
5.0 (głosów: 10)
Art napisany przez LiquidSnake

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Grand Theft Auto V (B2P) Od Gangstera do Milionera

Poradnik piotrusinio
2

Minecraft Minecraft recenzja uptadu aquatic uptade

Recenzja korniszon21213
3

Bloodborne - "dar od bogów"

Recenzja PapecThe
4

Armored Warfare Recenzja Gry Armored Warfare

Recenzja Diana07
5

TOP 5 GIER STWORZONYCH PRZEZ POLAKÓW

Recenzja exhaus
6

World of Tanks Jak dobrze zacząć grę ''World of tanks''

Poradnik nick banan
7

Arena Mody Zostań najpiękniejszą modelką

Recenzja Julcia1
8

World of Warships Recenzja Emile Bertin czyli francuskiego krążownika V poziomu

Recenzja Seweryn_16
9

League of Legends AATROX Ostrze Darkinów - PORADNIK

Poradnik JOORDAN1702
10

Kholat - zajefajna gra!

Recenzja EnCyklo_
Chat