Jak to działa
5.0 1 772 0
24.12.2017

Portal - świetny klasyk od Valve

W 2007 Valve stworzyło grę o nazwie Portal. Logiczno-platformową grę, która do dzisiaj cieszy się wielkim uznaniem. Wykorzystując jesienną promocję kupiłem grę i z chęcią podzielę się swoją opinią.

UWAGA! W ARTYKULE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ SPOILERY FABUŁY!

Zaczynamy w małym pomieszczeniu, w którym znajduje się tylko radio i sedes. Od razu pojawia się pierwszy plus - interakcja z przedmiotami. W sedesie możemy spuścić wodę. Później pojawiają się pierwsze portale. I kolejny plus - przez portal widać co jest po jego drugiej stronie. Następnie dostajemy portal gun - na początku z możliwością wystrzeliwania tylko jednego rodzaju portalu. Naszym celem jest przejść 19 komór testowych (testing chambers). W którejś z nich nasz portal gun zostaje ulepszony o możliwość wystrzeliwania drugiego rodzaju portalu.
Jednak dopiero po przejściu 19 komór gra naprawdę się rozkręca. Osoba od testów chce nas spalić jednak musimy tego uniknąć. Osoba testująca mówi, że to tylko żart. Zaczyna się gra terenowa. Dostajemy się do "mechanizmu", a os. testująca cały czas mowi, żebyśmy przestali. W końcu docieramy do wielkiej sali, gdzie okazuje się, że byliśmy testowani przez wielkiego robota o nazwie GLaDOS. A co było dalej? Chyba już trochę za dużo tych spoilerów, więc tutaj skończę.

Może teraz minusy gry. Największym minusem jest czekanie. Po każdym poziomie musimy czekać aż gra się wczyta (spójrz na obrazek poniżej). Drugim równie wielkim minusem jest bardzo krótka fabuła. Przejście jej poniżej 2h nie jest wielkim osiągnięciem.

Jednak są też plusy. Gra oferuje nam możliwość przechodzenia poziomów w trybie wyzwania, czyli na czas. W zależności od uzyskanego czasu dostajemy odpowiedni medal.
Inną zaletą są poziomy zaawansowane. Sześć komór zostało tak przerobione, aby ich przejście sprawiało duże trudności. Ja na razie przeszedłem trzy. Oprócz tego jest opcja wgrywania własnych poziomów. Nie testowałem jej i nie wiem jak działa, więc na ten temat nie będę się wypowiadał.

Nie tylko ja uważam, że gra jest dobra. Na wielu portalach dostaje ona wysokie oceny, m.in.(24.12.2017r.):
- Metacritic - 90/100
- Metacritic (społeczność) - 9.2/10
- GRYOnline.pl - 8.5/10
- Adventure Gamers - 4.5/5
- Cheat Code Central - 4.5/5
- Hooked Gamers - 8/10

Na koniec podam średnie wymagania systemowe do grania w Portala:
Procesor: Pentium 4 2.4, 2.4GHz
Karta graficzna: GeForce 6600
Pamięć RAM: 1GB
System operacyjny: Windows XP

Ale co dalej? Mam w planach recenzje Portala 2. Tylko najpierw muszę przejść fabułę. Jak tylko skończę od razu biorę się za pisanie!
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Gerluk

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Brawl Stars Moja opinia na temat tej gry

Recenzja M0rliny123
2

Jak szybko i skutecznie zdobywać Bananki?

Poradnik Kamcio98
3

Rival Regions - poradnik

Poradnik Polski Makaronik
4

Smite SMITE: Krok po kroku – Thor

Tutorial Feresh
5

FIFA Online Stare ale jare - FIFA Ultimate Team

Recenzja mikersky
6

Eldarya Sposoby zarabiania maany w grze - TARG

Poradnik felixfelicis
7

League of Angels 2 League of Angels 2 - Co to za gra? Jak szybko zdobywać w niej poziom i wykonywać zadania na banankach?

Poradnik ArilsO
8

CSGO Prime (B2P) ESL One Cologne 2017 - najważniejsze informacje.

Poradnik lynnSSky
9

Star Stable Świat koni i nie tylko

Poradnik Bananowybandyta
10

League of Angels Heaven's Fury Porady jak szybko wbić lv w League of Angels Heavens Fury

Poradnik LooLxD
Chat