Jak to działa
5.0 1 673 0
20.01.2022

Czy gry z PS4 działają na PS5.

Czy gry z PS4 działają na PS5? Czy gry na nowej generacji będą chodzić? Z takimi pytaniami spotkałem się na różnych forach i postanowiłem w tym artykule wszystko wyjaśnić.

PlayStation 5 posiada wsteczną kompatybilność z PS4 jak i PS3. A na czym polega ta kompatybilność wsteczna? Jest to dostosowanie się aktualnego standardu do standardu wcześniejszego i to wiąże się zarówno w przypadku urządzeń jak i programów.


Przykładem będzie np. standard ładowania i przesyłania danych przy pomocy magistrali szeregowej inaczej mówiąc micro USB. USB 3.1 które jest aktualnie standardem działa również ze starszymi wersjami 3.0 czy 2.0. Zmiana jest jedynie w standardzie przepustowości łącza natomiast sam jego kształt dzięki czemu możemy podłączyć USB pozostało takie same.


Tak samo dzieje się w przypadku oprogramowania. Weźmy na przykład Androida. Wszelkie starsze aplikacje będą działały również na najnowszym oprogramowaniu. Dzięki temu nie musimy co chwilę zmieniać wszelkich zainstalowanych aplikacji na telefonie.

Kompatybilność PlayStation 5

Konsola umożliwia granie w gry stworzone dla wcześniejszych konsol PS4 i PS4 Pro. Jest to swoisty trick producentów, bo zachęcają do zakupu najnowszych generacji konsol, ponieważ gracze nie muszą się martwić że stracą możliwość rozgrywki na grach które mają już w swoim posiadaniu.


Tak więc “czy gry z ps4 działają na ps5?” tak, jak najbardziej. Twórca zapowiedział że na Ps5 uruchomimy ponad 4000 gier. Gry z PS4 na PS5 działają bardzo dobrze. najnowsza technologia Game Boost, która polega na zwiększeniu płynności gry działa perfekcyjnie. Większośc gier będzie działało w 60 klatkach na sekundę.


Znaczny przyrost mocy spowodowało, że PS5 jest znacznie wydajniejsze i dzięki temu gry działają sprawnie i jeszcze lepiej wyglądają. Ogrywając ten sam tytuł na dwóch konsolach widzimy olbrzymią różnicę co do płynności rozgrywki. Na PS5 nie doświadczymy przycięcia się gry podczas rozgrywki.

Niestety mimo wstecznej kompatybilności i aż 4000 gier które możemy odpalić na PS5 poprzez włożenie gry do napędu i uruchomienia gry z poziomu swojego konta. Nie wszystkie gry wydane na PS4 będziemy mogli odpalić i zagrać. Jest kilka pozycji, które nie zadziałają np: Hitman Go: Definitive Edition, We Sing, Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One, Just Deal With It.


Pewne ograniczenia są również na poziomie sprzętu. I tak pad do starej konsoli będzie działał poprawnie ale nie będziemy mogli wyświetlić menu Share. Również nie będziemy mogli skorzystać z kamery HD do PS5 w grach ze starszej konsoli PS4.


U konkurencji również wygląda to podobnie i tak Xbox series S i X posiadają wsteczne kompatybilność ze wcześniejszymi generacjami. Dzięki temu będziemy mogli zagrać w gry posiadane na płytce lub w wersji cyfrowej.

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez AdminPL

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Margonem Moja przygoda w Margonem

Recenzja Flughe
2

Najlepszy growy thriller ostatnich lat

Recenzja adrianos253
3

World of Tanks Churchill I - Brytyjski rewolwerowiec

Recenzja HansOmen
4

Let's Fish Let's Fish, czyli przyjemna i relaksująca gra !

Recenzja Osa1020
5

Minecraft Jak przywołać nieruszającego się moba.

Tutorial MiChAł331
6

Metin2 Recenzja Gry Metin2 po 7 latach grania.

Recenzja Diana07
7

Naruto Online Naruto online - "niby wszystko fajnie, ale jednak p2w"

Recenzja Szustii
8

Hero Zero Hero Zero - Gra dla wszystkich

Recenzja Szefciu1223
9

Twoje decyzje, twoje wybory- Recenzja gry The Walking Dead

Recenzja JanuszB
10

Omówienie dodatku Popioły Rubieży - Hearthstone

Poradnik TurboBagiety
Chat