Jak to działa
Przejdź do gry Wartime
Wartime
5.0 1 893 0
19.07.2021

Wartime - gra w stylu 'mobilnym' do zagrania w przeglądarce na PC

Tematem recenzji jest strategiczna gra Wartime od Esprit Games. Celem gry w skrócie jest rozbudowa bazy oraz rozwój swojej pozycji na Mapie Świata. Stylem rozgrywki gra przypomina np. gry ze studia KingsGroup. Oprócz fabuły, która obywa się jakby 'w tle' gracz skupia się na grze multiplayer. Aby móc z sukcesem kontynuować progres, należy jak najszybciej dostać się do sojuszu i pomagać go rozwijać.


Gra bardzo przypomina gry mobilne - widać, że została przerobiona na wersję PC. Możemy w nią grać na szerokim ekranie, przez co jest o wiele bardziej przejrzyście, oraz przyjemniej i szybciej się gra myszką, w porównaniu do gry palcami na małym ekranie. Dużym plusem jest to, że nie trzeba jej pobierać, do gry wystarczy jedynie przeglądarka internetowa.


Jak w każdej grze tego typu, poza standardowym najeżdżaniem na wroga gracz ma opcję wpływania na przebieg danej bitwy. W Wartime potyczki składają się z kilku rund, każda kolejna jest trudniejsza od poprzedniej. Za każdym razem możemy wybrać, jakie jednostki chcemy wysłać, do tego dobieramy bohaterów, najlepiej w zależności od typu jednostek. Są 3 rodzaje jednostek - lądowe, morskie oraz powietrzne. Aby pokonać nieprzyjaciela, musimy posiadać silniejsze jednostki, dlatego dobrze jest stale rozwijać bohaterów oraz stosować ulepszenia.


Poniżej screen przykładowej bitwy, której w danym momencie nie mogłem wygrać.

Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj

Ciekawym rozwiązaniem budowania i szkolenia jednostek jest scalanie. W zależności od postępu w badaniach, możemy łączyć kilka budynków/jednostek tego samego poziomu, przez co ich poziom się podnosi. Budynki, jednostki lądowe oraz powietrzne zajmują miejsce 'na ziemi' w naszej bazie, więc trzeba stale je scalać, aby zwalniać miejsce.


Gra Wartime jest darmowa, ale oczywiście mamy dużo opcji dokupywania bonusowych treści (tzw. mikropłatności). Wydawanie pieniędzy nie jest wymagane, aby móc czerpać pełną przyjemność z gry. Sam osobiście nie wydałem ani złotówki. Można znaleźć mnóstwo darmowych bonusów - wystarczy trochę więcej poklikać. W kilka godzin odkryłem większość aspektów gry, znam różne techniki i sztuczki pomagające przyśpieszyć progres gry.


Tworzenie budynków czy jednostek jest raczej tanie. Główną walutą w grze jest złoto, które zbierane jest z kopalni w Zbieraczu Automatycznym - wystarczy co jakiś czas kliknąć, aby zebrać całe zebrane złoto. Raz dziennie za darmo możemy również włączyć szybkie zbieranie, by pozbierać złoto z 6 godzin, co daje dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Walutą premium są diamenty, można je zdobywać np. w zadaniach lub skrzynkach.


Poniżej przykładowy screen mojej bazy na 24 poziomie.

Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj

Poza złotem czy diamentami istnieje również mnóstwo innych przedmiotów i ulepszeń. Wykonując zadania, wygrywając bitwy czy pomagając sojuszowi dostajemy rozmaite bonusowe itemy. Warto eksplorować zawartość plecaka - sam czasem nie wiem, co tam mam, a tu nagle się okazuję, że po kliknięciu czegoś awansowałem o 2 poziomy. Na początku może wydaję się to nieco chaotyczne, bo gra ma bardzo dużo funkcji i jest dużo informacji do zapamiętania, ale wszystko można robić krok po kroku. Nikt i nic nas nie pośpiesza.


Później przychodzi czas na odkrywanie świata - atakowanie, zbieranie surowców, sojusze, wojny, pakty... Im dalej tym trudniej, ale i ciekawiej. Gra zapewnia wiele ciekawych wrażeń, choć może się też szybko znudzić - warto obrać sobie jakiś kierunek rozwoju. Może chcemy inwestować w defensywę? Może w specyficzny rodzaj jednostek i bohaterów? Może poświęcimy najwięcej czasu sojuszowi, będziemy aktywni, awansujemy? A może w pojedynkę? Płacimy czy 100% za free? Jak widać, możliwości jest sporo.


Podsumowanie zalet i wad gry.


Zalety:

  • prosta i energiczna rozgrywka
  • łatwy rozwój postaci i bazy (szybko awansujemy na kolejne levele)
  • ciekawa, płynna grafika
  • dużo darmowych bonusów
  • nie trzeba pobierać, szybka rejestracja

Wady:

  • z początku gra wydaje się chaotyczna
  • czasami może się zawiesić - trzeba odświeżyć kartę/przeglądarkę
  • momentami zbyt agresywne 'propozycje' skorzystanie z płatnych funkcji gry

kajto3

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez kajto3

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Grand Theft Auto V (B2P) Ciekawostki o grze Grand Theft Auto V [4#]

Poradnik JestemKacper
2

Margonem Fantastyczny świat Margonem

Recenzja LeeCoper
3

Najlepsze gry Free to play ze steama na słabe komputery!

Tutorial Diamentowicz
4

My Free Zoo Czy warto grać w My Free Zoo?

Poradnik Veliario
5

Lineage II Jak grać by wbić szybko wysoki poziom

Tutorial PatryZiza
6

CSGO Prime (B2P) Skiny, które w Chinach wyglądają nieco inaczej!

Poradnik JestemKacper
7

League of Legends Blitzcrank - uniwersalny build

Poradnik Gremlininio
8

Margonem Opinia na temat Margonem.

Recenzja Szejmut
9

Hero Zero Gdzie oraz jak zdobyć oponki?

Poradnik OSKKKKAAAARRRRR
10

Magoia - Zostań przywódcą plemienia! - recenzja gry.

Recenzja Povered
Chat