Jak to działa
5.0 1 1216 0
12.02.2022

World of Warplanes - zapomniana gra od Wargaming.net

Firma Wargaming.net jest głównie znana za sprawą takich gier jak World of Tanks (WoT) i World of Warships (WoWS). Białoruskie studio ma na swoim koncie jeszcze jedną grę - World of Warplanes (WoWP), który został wydany w 2013 roku. Tytuł ten jest trochę zapomniany, ma nieco przestarzałą grafikę oraz gra w niego mało graczy. Niska liczba graczy przekłada się na czas oczekiwania na bitwę.

Jeżeli chcemy zagrać na niskich tierach (1-4), to trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania w kolejce; może on wynieść nawet 1:50 minuty. Liczba graczy w drużynie wynosi od 1 do 4 osób, a resztę drużyny zapełniają boty.

I tutaj taka ciekawostka: boty same mogą napisać jakieś wiadomości na czacie (np:" Musimy wygrać!", "Samoloty szturmowe niech lecą razem").

Jak jesteśmy przy czacie to warto wspomnieć, że w World of Warplanes jest dostępny czat ogólny! W przeciwieństwie do World of Tanks, tutaj możemy porozmawiać z przeciwnikiem, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu regulaminu i zasad, inaczej dostęp do czatu zostanie zablokowany!

Na wyższych tierach sytuacja z czasem oczekiwania jest już trochę lepsza, aczkolwiek jeżeli jesteśmy niedoświadczonymi graczami lub początkujący, to problemem staną się inni gracze, którzy często są "weteranami" tej gry. Dodatkowo czasem zdarza się, że możemy spotkać tych samych graczy z poprzedniej bitwy, w kolejnej bitwie. Warto czasami zwracać uwagę na nicki graczy.

Odpowiedzi na pytanie "co powoduje/spowodowało, że jest taka mała liczba graczy?" są takie:

 • przestarzała grafika
 • jeżeli mamy ochotę polatać samolotami, to mamy do wyboru inne gry o tej samej tematyce, które są lepsze, np: War Thunder
 • aktualizacja 2.0 - zmieniła ona sposób rozgrywki i wprowadziła wiele zmian, które nie podobały się graczom. Spowodowała ona odpływ graczy, którzy grali w grę na wersji 1.9


O czasie oczekiwania i liczbie graczy to tyle. Teraz parę słów o tym, co gra zawiera. Jak nazwa wskazuje, w World of Warplanes zasiadamy za sterami samolotów. Dostępne typy samolotów to:

 • myśliwce
 • ciężkie myśliwce
 • samoloty szturmowe
 • bombowce
 • myśliwce wielozadaniowe

W grze dostępnych jest 7 krajów:

 • ZSSR
 • Niemcy
 • USA
 • Wielka Brytania
 • Japonia
 • Chiny (tylko samoloty premium)
 • Drzewko europejskie (tylko samoloty premium)

Podobnie jak w World of Tanks, tutaj też jest podział na 10 tierów oraz mamy misje osobiste, w których możemy zdobyć samoloty premium za ukończenie misji. Obecnie są tylko 2 kampanie, jednak czasami pojawiają się dodatkowe na jakiś samolot. Jeżeli się taka pojawi, to w przeciwieństwie do tych 2 "standardowych" misji osobistych, na dodatkową kampanie mamy określoną ilość czasu na zrobienie jej. Jeżeli jakaś misja sprawi nam trudność, to możemy zakupić tzw. certyfikaty i ją pominąć. W zwykłych "misjach osobistych", misje możemy pominąć za pomocą żetonów. Te z kolei otrzymujemy za zdobycie medalu w bitwie.

Nasz samolot możemy wyposażyć w materiały eksploatacyjne oraz zamontować wyposażenie, które później można ulepszać. Samolot ma też kilka konfiguracji:

 • zwykła
 • elitarna
 • specjalistyczna

Aby wykorzystać w pełni wyposażenie, to nasz samolot powinien mieć wbitą konfiguracje specjalistyczną. Poziom konfiguracji podnosimy poprzez zestrzeliwanie samolotów, odkrywanie modułów itp.

W WoWP rozwijamy też załogę. Przy kupnie samolotu możemy zrekrutować pilota i strzelca (jeżeli samolot go posiada) i wybrać ich poziom wyszkolenia:

 • 50%
 • 75%
 • 100%

Jeżeli nasz pilot/strzelec osiągnie poziom 100% wyszkolenia, to wtedy możemy wybrać umiejętności "uniwersalne" i umiejętności specjalne. Aby wybrać jakąś umiejętność, to musimy mieć "wolne punkty umiejętności", a je otrzymujemy poprzez rozgrywanie bitew i zdobywanie punktów doświadczenia załogi.

Dla nowych graczy dostępny jest samouczek, za którego ukończenie dostaniemy 1000 złota. I tutaj mała uwaga: złoto i wolne doświadczenie jest wspólne z World of Tanks. Tak więc należy uważać, aby nie wydać przypadkiem (np: badając samolot) złota lub wolnego doświadczenia w WoWP, jeżeli jest nam ono potrzebne w WoT.

Z drugiej strony, czołgiści mogą zdobyć za darmo złoto i wolne doświadczenie grając w World of Warplanes (i to nawet spore ilości). Jak? A no tak, że w samolotach mamy tzw. skrzynie z zaopatrzeniem:

 • standardowe skrzynie z zaopatrzeniem
 • skrzynie z zaopatrzeniem
 • unikalne skrzynie z zaopatrzeniem
 • stalowe skrzynie z zaopatrzeniem
 • trofea

Ze skrzyń możemy wylosować m.in. złoto i wolne doświadczenie.

Pierwsze trzy skrzynie można otrzymać tylko i wyłącznie za wykonywanie misji. Przykład: unikalną skrzynie z zaopatrzeniem dostajemy za wypełnienie dziennej misji 7 razy (7 dni) . Polega to na tym, że każdego dnia trzeba rozegrać bitwę i zdobyć w niej 3000 punktów osobistych. Punkty osobiste dostajemy za zestrzeliwanie samolotów, niszczenie celów naziemnych itp. Większe ilości tych skrzyń zależą od misji. W momencie pisania tego artykułu można zdobyć 3 unikalne skrzynie z zaopatrzeniem za wypełnienie misji na walentynki. Aby wiedzieć o misjach, należy śledzić stronę gry na bieżąco. Wtedy żadna misja nas nie ominie.

Pozostałe 2 skrzynie można zdobyć poprzez ich kupno w sklepie premium lub za udział w eventach. Przykładowo stalowe skrzynie i trofea (i nie tylko) były do zdobycia w zimowym maratonie. Zazwyczaj, w trakcie takiego eventu liczba graczy jest większa. Wpływ na to ma także fakt, że jest szansa na zdobycie złota za darmo, co przyciąga czołgistów.

Podsumowując World of Warplanes to gra, która miała potencjał, jednak nie został on wykorzystany. Gra trochę odstaje od innych tytułów oraz produkcji z serii "World of .....", a także nie otrzymała ona lepszej grafiki. Mimo to nadal utrzymują się w niej gracze, jednak liczba tych graczy jest niewielka (tylko w czasie eventów i misji, w których do zdobycia są skrzynki, liczba ta jest większa), a twórcy gry cały czas starają się zachęcić i utrzymać graczy, organizując eventy i wypuszczając aktualizacje. W tej grze można zauważyć wiele podobieństw do World of Tanks, ponieważ te gry pochodzą z tej samej firmy.

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Bart1607

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Garry's Mod (B2P) Jak to jest z tymi mapami?

Poradnik Natalia280
2

Rust (B2P) Pierwszy dzień - Jak przeżyć

Recenzja wegorz08
3

Hero Zero Krótka opinia o grze Hero Zero

Recenzja Roxipl1
4

SUPERHOT! SUPERHOT!- recenzja

Recenzja Boomboxpl
5

World of Tanks Matilda - OP na swoich tierach

Recenzja Bax04
6

Shakes & Fidget Shakes & Fidget krótka opinia.

Recenzja Szejmut
7

Minecraft Minecraft - kiedyś, a dziś!

Recenzja Norateron
8

League of Legends Darius - poradnik do gry

Poradnik kosiu123
9

World of Tanks Dlaczego World of Tanks idzie w złym kierunku.

Recenzja JonChes78
10

Team Fortress 2 Żołnierz, czyli mój main - część 3 Rakietowe skoki - Podstawa

Poradnik PowrWolf
Chat