Jak to działa
5.0 1 896 0
24.01.2021

Phasmophobia - recenzja dobrego horroru

Artykuł jest pisany przez osobę, która spędziła w niej około 50 godzin.
Miłego czytania :)


Witam przedstawię wam dzisiaj grę horror Phasmophobia, która od pewnego czasu jest hitem w internecie, szczególnie na zachodzie, gdzie zmontowano już nie jedną przeróbkę jak inni krzyczą i się boją lub dzieją się rzeczy, o których nikt nie śnił. Przedstawię wam wszystkie mocne strony tej produkcji, a także te słabsze. Na początek, ci którzy nie znając gry opowiem w skrócie na czym ona polega. Jesteśmy ekipą, która wchodzi do nawiedzonych budynków takich jak na przykład: szkoła, szpital lub zwykły dom mieszkalny . Naszym zadaniem jest zbieranie dowodów i stwierdzenie jaki rodzaj ducha nawiedza ten budynek.

Zaczynając od mocnych stron tej produkcji:

  • Klimat - w grze zazwyczaj panuje cisza i nie posiada jakieś szczególnej muzyki w tle i słychać jedynie zwykłe dźwięki kroków, skrzypnięć podłogi lub drzwi, a także jak coś duch zacznie zrzucać na podłogę. Takie działania twórców sprawiły, że gracz ma bardziej zaostrzony słuch i musi lepiej się wsłuchać w dźwięki, aby w przypadku problemów ze znalezieniem dokładnego położenia ducha znaleźć go tam, gdzie latają przedmioty. Po za tym wszędzie panuje ciemność, oczywiście posiadamy latarkę i możemy oświecać światło, ale podczas gry łatwo może mogą wywalić korki i będziemy zmuszeni poszukać korków. Najbardziej polecam grać samemu bez znajomych, w tedy można najlepiej odczuć ten klimat.


  • Realistyczność - Phasmophobia dobrze wykorzystuje elementy z prawdziwego poszukiwania duchów, czyli trzeba chodzić z termometrem i szukać miejsca gdzie jest nienaturalnie zimno lub zostawić na podłodze książkę z piórem i czekać czy coś napisze, a także patrzeć czy czymś nie rzuca lub nie porusza. W przeciwieństwie do niektórych gier lub filmów, ducha nie łapiemy przez robienie dziwnych rytuałów lub wciągając go odkurzaczem.
  • Gra z przyjaciółmi - w grze mamy możliwość grania w maks czteroosobowej grupie. Gra z znajomymi jest o tyle ciekawa, że zawsze można się pośmiać jak na twojego kolegę/koleżankę wyskoczy duch i zacznie krzyczeć lub przestanie się odzywać. Po za tym dobrze się współpracuje z innymi podczas szukania dowodów i gra idzie szybciej i sprawniej.
  • Plany twórców - gra jest obecnie dostępna na steamie w wersji wczesnego dostępu i cały czas się rozwija. I z tego powodu twórcy mają duże plany na tą grę, nie tylko chcą dodawać nowe mapy, nowe rodzaje duchów, poprawiać grafikę, ale chcą dodać zupełnie nowy tryb, który będzie polegał na tym, że jeden z graczy wciela się w ducha i jego zadaniem będzie zabić innych graczy, którzy będą chcieli poznać jakiego rodzaju jest duch. Możemy być jedynie ciekaw tego co jeszcze dla nas przygotują.
  • Brak jumpscarów - dla jednych może być to minus, ale uważam, że to jest plus, bo żeby przestraszyć gracza bez nagłego i głośnego wydarzenia lub jakiegoś potwora, który z ni kąt pojawia się przed tobą to trzeba umieć, bo jumpscare przestraszy każdego, jest to naturalny odruch dla nas i jeśli ktoś straszy tylko z jego pomocą, to świadczy jedynie o tym, że nie umie nic innego.

Pora przejść do rzeczy z którymi Phasmophobia nie najlepiej sobie poradziła:

  • Błędy gry - błędy to nieodłączna część każdej gry, szczególnie jeśli mówimy o grze we wczesnym dostępie, ale jednak trzeba zaznaczyć to, że w tym przypadku jest tego trochę za dużo. Kilkakrotnie zdarzało się, że przez błędy nie mogłem znaleźć jakiegoś dowodu lub samego położenia ducha, dlatego miejmy nadzieje, że jakoś się z tym uporają.
  • Znudzenie - największym problemem tej gry jest to, że po dłuższym graniu w nią człowiek po prostu przestaje się bać. Największe emocję są podczas poznawania mechanik tej gry i uczenia się, bo nie wiesz kiedy duch może zaatakować lub pojawić się przed tobą, a po tych kilkudziesięciu godzinach gry jesteś bez większego problemu stwierdzić kiedy duch nadejdzie i wiesz już na pamięć co masz robić i czujesz z czasem jakiś schemat tej gry, który zaczyna cię nudzić.

PODSUMOWANIE:

Gra jest bardzo dobra, jeśli chcesz się bać to ta produkcja ci to zaoferuje, jeśli chcesz mieć beke z znajomych to również będzie. Oczywiście co za dużo to nie zdrowo i zaczyna się nudzi z biegiem czasu, ale bardzo możliwe, że kiedy wyjdzie pełna wersja to może przestać się nudzić. W skali od 1 do 10 oceniam to grę na solidne 8/10.


5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez mikrox312

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

League of Legends Quinn – League of Legends

Poradnik Eclia
2

Jeden strzał, jeden trup. Sniper: Ghost Warrior 2

Recenzja Tybero
3

League of Legends Fiddlesticks - poradnik do postaci!

Poradnik MATFOO
4

League of Legends CZY WARTO GRAĆ W League of Legends?

Recenzja ★✘нαcкεd✘★™
5

Minecraft Minecraft- czy warto kupić?

Recenzja mateusz3007
6

Grepolis Grepolis - POCZUJ SIĘ JAK W STAROŻYTNEJ GRECJI. Szybka Recenzja

Recenzja Mheetu
7

CSGO Prime (B2P) Najlepsze tricki! [5#] - Cobblestone

Poradnik JestemKacper
8

Star Stable Recenzja gry Star Stable

Recenzja WiktoriaBananek!
9

League of Legends Draven - Jeden z najlepszych ADC w grze .

Recenzja LuuQyx
10

World of Warships Celowanie i strzelanie

Poradnik Eton
Chat