Jak to działa
Przejdź do gry DOTA 2
DOTA 2
5.0 1 624 0
14.12.2017

Pancerz i jego znaczenie w grze

Pancerz w docie, jest nieodłącznym elementem rozgrywki, który często pozostaje niezauważony. Wielokrotnie decyduje o wyniku teamfightów, a często całych meczy, a jest dla wielu tylko niewielkim znacznikiem obok portretu bohatera. Liczę na to, że w tym poradniku przybliżę wam to, jak pancerz działa i o czym należy pamiętać, przy tworzeniu buildów. Ilość pancerza zależy od 3 czynników:
-Pancerz podstawowy - Każda postać posiada go na jakimś stałym poziomie, np. Terrorblade ma 7, a Drow Ranger -3.
-Pancerz pochodzący od zręczności - Każdy bohater otrzymuje premię do pancerza, równą 1/6 jego zręczności.
-Pancerz dodatkowy - Jest on wypadkową przedmiotów, buffów i debuffów.

W początkowej fazie gry ogromną rolę odgrywa pancerz podstawowy, dlatego Ogre Magi świetnie sobie radzi na linii(6 pancerza podstawowego i dodatkowa regeneracja życia). W późnej rozgrywce na pierwszy plan wychodzi jednak pancerz dodatkowy i ten, pochodzący od zręczności.
Pancerz redukuje (lub zwiększa) wyłącznie obrażenia FIZYCZNE. W jakim procencie zmienia on wartość obrażeń pokazuje ten wzór:
Mnożnik obrażeń = 1 - 0.05 × pancerz ÷ (1 + 0.05 × |pancerz|)
Dla wartości pancerza = 20, obrażenia są redukowane o 50%, a dla wartości pancerza -20 są zwiększone o 50%
Zmianę przelicznika obrażeń otrzymywanych przedstawia ten wykres:
Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj
Przelicznik pancerza wpływa na efektywne hp. Jest to ilość obrażeń fizycznych, jakie możemy przyjąć przed śmiercią. Na ten przykład, jeśli bohater ma 1000hp to z 0 pancerza może przyjąć 1000 obrażeń. Jeśli ma on -10 pancerza, to jest w stanie wytrzymać tylko 750 obrażeń. Mając 10 pancerza, może przyjąć na siebie 1500 obrażeń. Oznacza to, że różnica 20 punktów pancerza może sprawić, że jesteśmy 2 razy wytrzymalsi ( np. Corrosive Haze Slardara, na 3 poziomie obniża pancerz o 20). Należy jednak pamiętać, że efektywne hp uwzględnia TYLKO OBRAŻENIA FIZYCZNE, więc jeśli mając 800 hp i 180 pancerza (to daje 8k efektywnego hp), dostaniemy ultem Liny z Aghanim's Scepterem to i tak umrzemy.

Skoro zwiększenie swojego pancerza daje nam dużo większą żywotność, to analogicznie obniżenie pancerza przeciwnikowi może być skuteczną bronią, która pozbawi przeciwnika nawet połowy hp. W grze jest 5 przedmiotów zdolnych do obniżenia pancerza przeciwnika i aż 20 takich umiejętności. Najbardziej opłacalne obniżanie pancerza przeciwnika to ok -20. (wtedy przeciwnik otrzymuje o połowę większe obrażenia, a dalsze obniżanie jest mało efektywne. Najszybszym sposobem na obniżenie pancerza przeciwnika jest użycie tych 3 przedmiotów:
-Assault Cuirass - obniża pancerz przeciwników w promieniu 900 jednostek, o 5 punktów. Ponadto zwiększa pancerz sojuszników o 5.
-Solar Crest - obniża pancerz 1 przeciwnika o 10, lub podnosi pancerz sojusznika o 10.
-Desolator - po trafieniu przeciwnika(lub budynku) obniża jego pancerz o 6.
Połączenie tych 3 przedmiotów obniża pancerz przeciwnika o 21, a dodatkowo te 3 przedmioty mogą być złożone przez 3 różnych członków drużyny. Dodatkowo nie potrzeba żadnej specjalnej postaci, jak w przypadku obniżania pancerz przez umiejętności. Jeśli mamy w drużynie bohatera z redukcją pancerza np. Slardara, efekty będą jeszcze lepsze, należy jednak pamiętać, że obniżanie pancerza przeciwnika mającego już ok -20 jest nieopłacalne.

Różne stworzenia mają różny rodzaj pancerza:
Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj
Ta tabela pokazuje, jak różne rodzaje obrażeń działają na pancerz różnych stworzeń(i budynków). Warto zwrócić uwagę, na fakt, że katapulty zadają aż 5 razy więcej obrażeń budynkom niż bohaterowie (warto więc czasami rzucić np. EMP invokera na katapultę, by znacznie przyspieszyć push, zamiast używać na bohaterach, na których byłoby to mniej wydajne). Sam typ pancerza nie ma nic wspólnego z pancerzem, jaki opisywałem w pozostałej części poradnika. Odnosi się on, do ogólnych obrażeń otrzymywanych przez jednostkę. Pancerz i jego działanie pozostaje bez zmian.

Liczę na to, że spodobał się wam, a przede wszystkim przydał się wam ten poradnik. Przepraszam za wszelkie błędy i niejasności. Jeśli coś jest niejasne lub błędne, proszę dajcie znać w komentarzach.

Pozdrawiam i życzę miłej gry,
Zwyrolek
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Zwyrolek

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Roblox Top 10 najlepszych tycoonów na Robloxie

Poradnik Mivi51
2

Najlepsze gry ubieranki

Poradnik Porarzo
3

Star Stable Szybki poradnik ~ jak zdobywac bananki na bananki pl i byc pro B)

Video NanaBanana132
4

Grepolis Poradnik do Grepolis

Poradnik tomkedz2000
5

BlockStarPlanet Gra BockStarPlanet- bardzo przyjemna gra

Recenzja Baldi191
6

World of Tanks Włosi na testowym?! - Informacje o nowym czołgach

Recenzja kuba1224
7

Arena Mody Arena Mody - moja opinia

Recenzja RoseGold85
8

Metin2 Największy zżeracz czasu

Recenzja Tybero
9

Shakes & Fidget Jak założyć konto na Shakes & Fidget?

Poradnik KingaTiger
10

Crossout Crossout [PC] - Recenzja gry i wprowadzenie [F2P]

Recenzja Aynomev
Chat