Jak to działa
Przejdź do gry Eldarya
Eldarya
5.0 1 902 0
09.07.2022

Sposoby zarabiania maany w grze - TARG


Zasadniczo sposobów jest kilka; kiedy, co i jak najbardziej się opłaca? Zdecydowanie targ. Innymi sposobami są minigierki (to też dość rozległy temat, więc nie ma sensu rozpisywać się w tym artykule).


Rozpoczynając grę, trzeba przejść minimum kilka odcinków, by uzyskać dostęp do najbardziej podstawowego sposobu - targu. Jest to wewnętrzny system w grze, pozwalający na wymianę pomiędzy użytkownikami - użytkownik A proponuje towar za określoną cenę, którą użytkownik B może zaakceptować lub nie. Przedmioty wystawione w grze, a możliwe do zdobycia przy pomocy mapy, można wystawić na licytację (czas trwania licytacji to kolejno 6, 12, 24 i 48 godzin). Jednocześnie dostępna jest też opcja “kup od razu”.

No dobra, ale po co nam te obie opcje? Wynika to z prostego względu - niektóre przedmioty nie schodzą od razu, a inne są popularne na tyle, że dochodzi do zażartych licytacji pomiędzy użytkownikami. Allegro może się przy tym schować. Niekiedy zresztą użytkownicy, pomimo atrakcyjnej ceny, decydują się na licytację tylko po to, by podnieść cenę twojego przedmiotu. Takich altruistów niestety jest jednak niewielu - większość liczy na jak najniższą cenę, co niekoniecznie jest dla nas korzystne.

Co istotne, gra nalicza nam podatek - jest on tym większy, im dłuższy jest czas aukcji. Najtańsze są aukcje sześciogodzinne, najdroższe są aukcje dwudniowe.


Czy muszę przejść wszystkie odcinki?

Nie. Spory gros użytkowniczek, szczególnie obeznanych z grą, tak robi - kilka odcinków i do widzenia. Wynika to z prostego względu - odcinki wymagają więcej punktów akcji, niż możemy normalnie zdobyć.

Później, po uzbieraniu maany z targu, zalecałabym przejść dalszą część odcinków. Wynika to z prostego względu - im więcej odcinków przeszliśmy, tym więcej doświadczenia dostajemy. Więcej doświadczenia = większy poziom = lepszy dostęp do innych map i lokacji, które są znacznie bardziej dla nas korzystne pod względem sprzedaży przedmiotów. Jest to jednak tylko i wyłącznie moja opinia.


Samych map w Eldaryi jest póki co kilka, pomijając mapy eventowe (a eventy, jakie się odbywają, to kolejno Halloween, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Muzyki, Event Letni). W dalszej części wyjaśnię, które z eventów są najbardziej dla nas korzystne pod kątem zdobycia maany na dalsze odcinki.


No dobra, ale zasadniczo - od czego zacząć?

Na początku gry otrzymamy podstawowego chowańca z odcinka. Wkrótce po tym będziemy mieć dostęp do pierwszej mapy (Osada Eel) i podstawowych lokacji za 10-15 punktów energii. Na początek to jest całkiem fajny pomysł, ponieważ w ten sposób możemy sobie uzbierać zasoby do sakiewek (jedna z kilku minigier, nie będzie omawiana w tutejszym artykule).

Warto skupić się na podstawowych lokacjach, z których można zdobyć przedmioty potrzebne do alchemii i żywność dla chowańca. Ubrania zdobyte na mapie Osady Eel nie są zbyt popularne - wystarczy zresztą rozejrzeć się, jak wiele peruk o nazwie “Lucia” leży i kurzy się, dostępne za 1 maany. Żywność i składniki alchemiczne zawsze się sprzedają.

Warto natomiast zajrzeć tu:


Osada Eel | Eldarya Wiki | Fandom


Ta strona wiki przedstawia nam możliwe do zdobycia przedmioty na tej mapie; z własnego doświadczenia mogę wam powiedzieć, że najłatwiejsze do sprzedaży były te przedmioty z mapy, które były wymagane do sakiewek.

Aby otworzyć sakiewkę, gracze potrzebują składników, nierzadko bardzo trudnych do zdobycia; może to być cokolwiek, od fiolki z chmurą po małą czarną dziurę. Z tego względu warto obserwować, jakie są wymagane składniki do sakiewki (aby to sprawdzić, wejdź w zakładkę gry - Purro’troc). Zmieniają się one każdego dnia i często wymagają dostępu do dwóch lub trzech map. Nie należy się tym jednak martwić - da się zdobyć całkiem niezłą cenę za przedmioty tylko z jednej mapy, zwłaszcza jeśli są bardzo trudne do zdobycia.


Co ważne, warto wykupować najtańsze wymagane do sakiewki przedmioty z targu; w ten sposób możesz odsprzedać je ponownie za wyższą cenę. Nie zaniżaj ceny wartościowych przedmiotów potrzebnych do sakiewki tylko po to, by tylko szybciej to sprzedać!


Podsumowując: z map podstawowych najbardziej opłaca się sprzedawać żywność i składniki do sakiewki.


A po co te paski przy przedmiotach?

Paski w lewym górnym rogu wskazują na rzadkość danego przedmiotu. Szary pasek - przedmiot podstawowy, łatwy do zdobycia, z którejkolwiek mapy. Niebieski pasek - przedmiot rzadki, trudniejszy do zdobycia, dostępny na jakiejkolwiek mapie. Fioletowy pasek - przedmiot jeszcze rzadszy, trudniejszy do zdobycia. Złoty pasek to najrzadsze i najcenniejsze przedmioty w grze, które chodzą za bardzo wysokie stawki. Najcenniejsze są m.in. kawałki złota (potrzebne graczom do stworzenia Dłoni Midasa - pergaminu, dostępnego w ramach innej minigierki).

Zielone paski przy przedmiotach to przedmioty eventowe - dostępne tylko i wyłącznie z map, które pojawiają się w określonym czasie. Nie możesz zdobyć przedmiotów eventowych inaczej, niż podczas trwania danego eventu.

Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj

Które mapy eventowe są najbardziej opłacalne?

Największą popularnością cieszy się w Eldaryi święto Halloween i Boże Narodzenie. Wówczas twórcy udostępniają co najmniej jeden strój, dostępny na mapie, a możliwy do sprzedania na targu. Warto wówczas dołączyć do grup (przykład: Eldarya - Grupa fanowska 🏳️‍🌈 | Facebook ), gdzie gracze informują się, gdzie można na mapie znaleźć konkretne przedmioty. To jest dobry sezon na sprzedaże, ponieważ do gry wraca większość graczy. Tam też można się - w specjalnej nitce, nazwanej Targ - umówić z innymi graczami na wymiany przedmiotów.


Uwaga: kolory, zdobyte przez twojego chowańca, mają znaczenie. Największą popularnością cieszą się czarne, czerwone i białe przedmioty, więc warto za nie wystawić wyższą cenę - minimum 700-800 maany.

Gracze, którzy noszą żółte, pomarańczowe lub zielone ubrania, należą do zdecydowanej mniejszości, a ubrania z tego przedziału kolorystycznego oscylują w okolicach 100-200 maany. Poza eventem - tak jak teraz (art. z dnia 09.07.2022 r.) - łatwiej znaleźć tańsze przedmioty do zakupienia, a później do odsprzedania.

Spory gros sprzedawców bazuje też na sentymencie - w grze dostępne są bardzo stare zestawy jak np. Black Widow. Jak widać na screenie, nieważne jaki ma kolor - jej cena zawsze będzie wysoka, gdyż jest to klasyczny strój i bardzo rzadki, niedostępny już do zdobycia na mapie.


Co cieszy się największą popularnością z przedmiotów eventowych?

Zdecydowanie peruki i wierzchnie ubrania. Bielizna też bywa dość popularna, ale jednak to za peruki ceny są najwyższe. Czarne i białe peruki są najpopularniejsze - 700/800 maany to obecnie za nie minimum. Sporą popularnością cieszą się również atmosfery. Oprócz tego ubrania w rodzaju płaszczy, sukienek, kurtek itd. chodzą za całkiem niezłe ceny - oczywiście wszystko zależy od tego, jaką popularnością cieszy się dany zestaw. Bywa, że developerzy wypuszczają brzydkie zestawy, które pasują tylko na stracha na wróble, a bywa, że wypuszczają perełki, na które poluje połowa serwera.

Zazwyczaj ceny na targu formują się samoistnie - im coś jest ładniejsze i popularniejsze, tym jest to droższe. Warto więc obserwować ceny i się do nich dostosować. Natomiast drobne akcesoria jak pierścionki, rękawiczki czy ozdoby do dłoni nie chodzą w zbyt wysokich cenach, więc lepiej nie nastawiać się na kokosy.


Nie warto sprzedawać natomiast przedmiotów eventowych po taniości; lepiej je odłożyć na jakiś czas i później spróbować je sprzedać ponownie. Przedmioty walentynkowe również cieszą się pewną popularnością, podobnie jak rzeczy z eventu letniego. Najmniej fanów mają zestawy z Wielkanocy i Święta Muzyki, aczkolwiek - jak mawiają - dla każdego coś miłego, a ceny są, jak zwykle, uzależnione od urody zestawu. Tak czy inaczej zdecydowanie warto celować w Halloween i Boże Narodzenie najbardziej. Wtedy też najłatwiej sprzedać cokolwiek.Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj

Podczas eventów warto także uderzyć w sprzedaż przynęt, przedmiotów do sakiewek lub samych sakiewek w sobie. W sakiewkach znajdują się bonusowe napoje energii dla chowańca, co dodaje graczom dodatkowe szanse na poszukiwanie przedmiotów na mapie. Z tego względu spory gros graczy też oszczędza swoje sakiewki i odsprzedaje je podczas eventów za wyższą cenę. Zdecydowaną popularnością cieszą się też zwoje midasa, kawałki złota (o czym wspomniałam już powyżej), i żywność dla chowańca.

Co istotne, żywność eventową warto sprzedawać za pełną cenę (ale nie może być ona niższa niż cena w butiku - gra nie pozwoli ci sprzedać żywności za cenę wyższą od butikowej).

Wspominam o przynętach, gdyż na mapach eventowych pojawiają się chowańce dostępne do złapania. Dużo graczy na nie poluje, a im rzadszy chowaniec (im wyższe ma statystyki) tym wyższa jest cena za jego przynętę. Rekordziści polowali na chowańce ponad 20 razy! A teraz przeliczcie sobie, ile mogli wydać maany za przynętę, powiedzmy, wartą 300 maany...


Po przejściu części odcinków odblokujesz inne mapy. Niewielu graczy ma dostęp do mapy w rodzaju Świątyni Fenghuangów (połowa gry, okolice odc. 20), Gór Genkaku, czy Ziemskiego Miasta, które pojawiają się dopiero podczas końcowych odcinków gry. Większość osób odblokowała maksymalnie mapę Osady Eel i Wybrzeże Jaspisu, więc jest to dobra szansa na wstępne rozwinięcie się i pójście z odcinkami dalej. Same odcinki są dość nudne, drogie i niekorzystne, więc sami zdecydujcie, czy warto grindować na mapie doświadczenie (i pomału zdobywać dostęp do innych map), czy raczej lepiej pójść w odcinki i szybciej nabyć dostęp. O tym już wy sami zadecydujecie.

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez felixfelicis

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Roblox Podranik do Build a boat for a Treasure

Poradnik Dziadek_Wiesia
2

Garry's Mod (B2P) Czego wyobraźnia zapragnie

Recenzja ZaronySS
3

Paladins Recenzja Gry Paladins

Recenzja Kubsterr
4

Margonem Jak expić w margonem? - expowiska margonem

Poradnik Demjan
5

World of Warships war of warships czyli bitwa statków

Recenzja impuls54
6

World of Warships Coś więcej niż World of Tanks

Recenzja Feresh
7

Imperia Online Sposób na szybszy rozwój wioski.

Poradnik S h a d o w
8

CSGO Prime (B2P) Ninjas in Pyjamas - omówienie drużyny.

Poradnik lynnSSky
9

Dark Orbit Darkorbit - od hitu do... No właśnie. Czego?

Recenzja DanhonyV09
10

Tom Clancy's Rainbow Six Siege (B2P) Poradnik do: Tom Clancy's Rainbow Six Siege

Poradnik Karolekuś
Chat