Jak to działa
Przejdź do gry Forge of Empires
Forge of Empires
5.0 1 734 0
02.04.2020

Skąd taka popularność ?

Mimo że nas obecny rynek gier przeglądarkach jest niby różnorodny ale w praktyce sprowadza się do klonów tych samych gier, Forge of Empires wybija się pod tym względem na kilku płaszczyznach. Na pierwszy rzut oka wydaje się że jest to klasyczna turówka, w której raz zajmujemy się budową miasta (bądź bazy), dbaniem o ekonomie, skarbiec, surowce i inne klasyczne rzeczy. Te metodę gry widzieliśmy już steki razy z najróżniejszych grach. Jednak w tym tytule zastosowano zupełnie nowe metody zarówno zarządzania miastem jak i również rozwoju gry. Pierwszą ważną rzeczą która się rzuca nam w oczy to to że gra nas nie oszukuje czym jest. Jest to ekonomiczna - przeglądarkowa gra z elementami zarządzania miastem, mapą i technologią. Jest to bardzo uczciwe biorąc pod uwagę że wiele dzisiejszych gier tego typu próbuje nam wmówić że jest czymś więcej, np ostatnio popularna przeglądarkowa gra Games of Trones, na reklamach i skrinach przedstawia nam się tą grę niemalże jak jakąś przygotówkę od Telltale. Jednak kiedy grę pobierzemy zauważymy że jest to kolejny klon zarządzania miastem z bardzo inwazyjnym systemem płatności. Co jak co gracze nie lubią być oszukiwania i cenią sobie tytuły które jasno im mówią co mają do zaoferowania.

Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj

Po pierwsze bardzo dobrym pomysłem gry jest rozwój technologiczny. Grę zaczynami w epoce kamienia łupanego, i musimy wpisać się to drabinie drzewa technologicznego i opracowywać nowe technologie, metody wytwarzania przedmiotów, budowy miast i itp. Jest to z pewnością najmocniejsza strona Forge of Empires. Ciągły rozwój technologiczny, zmieniające się epoki sprawiają że grę zaczynamy od opracowania koła a kończy drzewo technologiczne gdzieś w epoce kosmicznej gdzie opracowujemy napędy przestrzenne. Z całą pewnością taki sposób motywuje graczy do grania, wciąż chcą zobaczyć postęp technologiczny swoich swoich miast oraz budowę swoich cywilizacji. Drugim dobrym elementem tej gry jest sposób zarządzania miastem, nie jest on tak strasznie nie czytelny, wręcz przeciwnie jest bardzo prosty i intuicyjny, musimy odpowiadać za populację, pieniądze i zaopatrzenie, zaopatrzenie zdobywamy po przez budynki produkcyjne, zaś populację miasta i złoto zyskuje po przez stawianie domków. I następuje tu ciekawa zależność, bo wiem im więcej mamy ludności tym bardziej musimy dbać aby ta ludność była zadowolona, dla tego musimy stawiać dużo budynków kultury oraz użytku publicznego żeby zadowolić naszych mieszkańców. Niby wydaje się to mało ważne ale jest w tym pewien realizm, i to też z pewnością jest duży plus tej gry, duża liczba elementów jest ze sobą ładnie powiązana.

Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj

Drugim dobrym elementem jest sposób prowadzenia walki. W Forge of Empires mamy możliwość stworzenia i poprowadzenia swojej własnej armii, jednak sposób prowadzenia bitew jest rozwiązany w sposób szachownicy, mamy armię którą posuwamy na planszy, i tam jednostki mogą zajmować pozycje obronę, zyskiwać przewagę w odległości, bądź też atakować bezpośrednio, jest to ciekawy sposób przeprowadzania walk jak na grę przeglądarkową i widać tu wyraźnie inspirację choćby Heroes of Might and Magic. Trzecim i moim zdaniem najważniejszym elementem jest ciagłt rozwój gry, wsparcie od twórców i nieinwazyjny system płatniczy. Twórcy ciągle dbają o swoje dzieło, FoE jest ciągle wspierane to nowymi rozszerzeniami, eventami, okolicznościowymi wydarzeniami oraz rozwojem choćby nowych drzewek technologicznych. No i teraz system płatniczy, większość dzisiejszych gier zawiera bardzo inwazyjny system płatniczy, który jednie próbuje wyrwać od nas choćby jeden grosz, odbiera przyjemność z rozgrywki i mówi nam że jeśli zapłacimy pogramy dłużej. I FoE jestem płatniczy występuje, w sumie jak w każdej grze, oparty jest o walutę gier, diamenty. Diamenty można wykorzystywać do leczenia naszych rannych jednostek, kupna surowców bądź też przyspieszenia budowy budynków lub produktów. Wszystko fajnie, jednak ten system nie jest inwazyjny, to znaczy jasne sugeruje nam że możemy skrócić czas czekania za diamenty, jednak nie jest nachalny i bardzo łatwo można go obejść, po za tym gra daje wielokrotnie okazje do zdobycia diamentów w różnych okolicznościowych wydarzeniach lub zadaniach których jest mnóstwo. Podsumowując Forge of Empires : trzyma się dobrze i jeśli dalej pójdzie drogą którą idzie, to jest ciągłego wspierania, rozwoju i nienachalnym wyciąganiem od gracza gotówki to rozwinie się jeszcze bardziej. Mimo dużej popularności tej gierki przeglądowej wydaje mi się że jeszcze zyskana ona jeszcze więcej graczy.

Pozdrawiam Tybero

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Tybero

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

CSGO Prime (B2P) dignitas - omówienie drużyny.

Poradnik lynnSSky
2

Shakes & Fidget Jak zacząć grę i być dobrym

Poradnik BoBeS
3

MovieStarPlanet MSP Moja opinia o Msp- co o nim uważam i jakie plusy i minusy w nim widzę

Recenzja *_Luna_*
4

3 najlepsze gry bijatyki

Poradnik Jakacz
5

CSGO Prime (B2P) Pick'em Challenge | O co chodzi, jak zdobyć trofeum?

Poradnik lynnSSky
6

MovieStarPlanet MSP TUTORIAL MSP- zarabianie starcoinsów, dostanie darmowego vipa i robienie Awards

Poradnik bibi.bananek
7

Brawl Stars Moja opinia na temat tej gry

Recenzja M0rliny123
8

CSGO Prime (B2P) Największe błędy podczas wychylania w CSGO!

Poradnik JestemKacper
9

MovieStarPlanet MSP Jak szybko zarobić starcoins i fame na MSP.

Poradnik bananoowiec
10

Recenzja gry Dying Light 2.

Recenzja ThePaZzI
Chat