Jak to działa
3.0 2 484 0
01.01.2019

Jak kupić komputer? Część pierwsza - Podzespoły

Witam. Nazywam się Pink Sheep Lololololololo i jestem tutaj, żeby Wam pomóc w budowie/zakupie komputera. Może się to wydawać banalne, w rzeczywistości jednak nie jest to łatwe. W serwisach aukcyjnych czyha pełno osób próbującym ludziom wcisnąć kijowe komputery.

Tutaj trochę o podzespołach. Następna część przejdzie do konkretów.

1. Zasilacz

Może się wydawać, że zasilacz to drobnostka i nie warto w niego inwestować. Prawda jest taka, iż jest zupełnie na odwrót. Dobry komputer ze słabym zasilaniem to zły komputer, więc jeżeli coś dobieracie do swojego sprzętu, to przede wszystkim róbcie to z głową. Sprawdzajcie czarne listy zasilaczy i unikajcie jednostek tam wymienionych. Co prawda zdarzają się bardzo dobre jednostki producentów z tej listy i słabe jednostki renomowanych producentów, ale to się zdarza. Ja np. trafiłem na dwa Feele, których jedynym problemem była centymetrowa warstwa kurzu, która się przez ok. 15 tysięcy godzin ciągłej pracy nagromadziła.

2. Płyta główna
To od płyty głównej zależy przede wszystkim pamięć i procesor. Standardem są obecnie pamięci DDR3 i DDR4, chociaż te pierwsze są już nieco przestarzałe. Mimo to starsze chipsety (jak np. mój A85X) cały czas wymagają odpowiednio starszych pamięci. Radziłbym jednak dobierać komputer pod nowsze części, tylko tutaj przechodzimy do kolejnego punktu.
3. Procesor
Procesor można porównać do mózgu. Nie jest to przesada, bowiem obie rzeczy mają podobne działanie. Z procesorów można wyróżnić PGA (Pin Grid Array - procesor wkłada się w otwory na sockecie) i LGA (Land Grid Array - procesor się dociska do pinów, aby piny się połączyły ze stykami). Istnieje też BGA (Ball Grid Array), ale ze względu na konieczność lutowania jest to rozwiązanie powszechnie używane tylko w laptopach. Eliminuje ono również sensowną możliwość ulepszania. Procesory muszą być także kompatybilne z danym socketem (np. do AM4 nie wsadzi się procesora FX-8350 bazującego na AM3+, tak samo nie włoży się Core 2 Quad Q6600 bazującego na LGA775 do LGA1366) Najczęściej muszą być też kompatybilne chipsety. Nie ma tu różnych producentów - monopol na produkcję tego typu jednostek mają firmy AMD i Intel. Do poprawnego działania komputera jest potrzebny jeszcze jeden komponent.

4. Pamięć operacyjna
RAM jest też koniecznym komponentem, jeśli chcemy zbudować komputer. Bez niego sprzęt także się nie uruchomi. Coś o nim mówiłem przy płytach głównych, tu rozwinę temat. Pamięć ta trzyma dane tymczasowe, które resetują się po wyłączeniu komputera. Użycie do tych samych celów dysków twardych nie jest powszechym rozwiązaniem, aczkolwiek jest stosowane, ale o tym później. W komputerach klasy PC jest używana pamięć SDRAM. Przedtem były też stosowane pamięci DRAM (dynamiczne) i SRAM (statyczne). SDRAM później ewoluowała w DDR(1) SDRAM, potem w DDR2 SDRAM i tak dalej. Dodawanie SDRAM do każdej generacji pamięci nie jest potrzebne.
5. Karta graficzna
Karta graficzna (GPU) jest potrzebna do renderowania obrazu. Bez tego komponentu da się żyć (np. poprzez stosowanie płyt głównych z zintegrowaną grafiką bądź układów APU), choć jest on konieczny w niektórych sprzętach. Tutaj monopol na niego mają dwie firmy: NVIDIA i (znowu) AMD. Najczęściej grafikę można kupić u partnerów. Są to firmy sprzedające różne wariacje układów, choć często o niemal identycznych parametrach.

6. Dysk twardy
Dysk twardy (HDD) to jeden z typów sprzętów przechowujących dane. Charakteryzuje się on niską ceną, dużą pojemnością i średnią/niską (zależnie od typu) prędkością. Dyski można połączyć w RAID, przez co oferują większą pojemność/większe bezpieczeństwo danych. Nie zaleca się ich do trzymania systemu.

7. Dysk półprzewodnikowy
Dyski półprzewodnikowe (SSD) to stosunkowo nowe rozwiązania w przechowywaniu danych. Pojawiły się dosyć niedawno, chociaż już skradły serca komputerowców. Charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną, małą pojemnością i wysoką prędkością. Łączenie ich w RAID nie jest jednak tak oczywiste. Zaleca się je jako dyski systemowe.

W następnej części opowiem więcej o samych komputerach. Tutaj są zwykłe definicje części.
Zawsze uważnie sprawdzajcie to, co kupujecie. Może się okazać, że zamiast komputera marzeń kupiliście bubla, na którym ledwo Windows 7 chodzi.

Pozdrawiam!
(skończyłem go pisać o 1:56, czyżby pierwszy artykuł w 2019? ^^)
3.0 (głosów: 2)
Art napisany przez Pink Sheep Lololololololo

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Jak zalogować się do starego MSP??

Poradnik Porarzo
2

Jak zdobywać bananki i exp?

Poradnik lol troll
3

Apex Legends Apex Legends - Recenzja

Recenzja Gasior15
4

League of Legends Ivern - poradnik League of Legends

Poradnik TurboBagiety
5

Stronghold Kingdoms Do czego służy honor i jak go zdobyć.

Poradnik Banankowiec2453
6

Paladins Paladins - kompendium początkującego

Poradnik Ara
7

Crossout #341 Crossout wbijamy 5 lvl czyli zadanie na bananki pl part 2

Video Pablos1992
8

Hero Zero Ironiczna podróż do marzeń - recenzja Hero Zero.

Recenzja AbbadoN.
9

CSGO Prime (B2P) Najpopularniejsze metody kradzieży w CS:GO, czyli nie daj się oszukać!

Poradnik JestemKacper
10

Sleeping Dogs - krótka recenzja

Recenzja wzarek
Chat