Jak to działa
Przejdź do gry League of Legends
League of Legends
0.0 0 717 0
15.11.2017

League of Legends - jak grać na topie?

Witam
Jako wprawiony w boju toplaner chciałbym podzielić się z wami kilkoma poradami na temat tego jak grać na tej linii skutecznie, satysfakcjonująco, a także przede wszystkim jak zdominować i wygrać top lane. Ok, a więc na sam początek warto zastanowić się kim pójść na topa? W przypadku draftu mamy ten komfort, że możemy zobaczyć co picknął przeciwny team i spróbować dopasować się do ich wyboru. Przykład: jeśli przeciwnik wziął na topa Teemo (tfu!) to głupotą byłoby szarżowanie na niego Garenem, który w starciu z jego Q jest bezsilny. Lepiej w tym przypadku wyciągnąć na linię Pantheona, Cho'Gatha lub jakąś postać AP, która będzie w stanie skontrować chomika. Gorzej jest jeśli gramy blinda, wtedy mamy dwie opcje.
1) Picknąć maina i liczyć, że posiadane doświadczenie pozwoli nam wygrać nawet przeciwko jego całkowitej kontrze.
2)Picknąć coś co jest polecane w tierlistach lub coś co jest postaci z tierlist kontrą. Przykład: jeśli w godtierze na topie jest Aatrox niegłupim pomysłem jest wzięcie Jaxa.
* * *
Dobrze skoro wiemy już czym zagramy na topie fajnie byłoby wiedzieć jak zagramy na topie. Chodzi mi oczywiście o styl gry jaki zamierzamy wdrożyć w owym meczu. Od początku mocno przeć na wrogą wieżę? Bezpiecznie farmić minionki? Przeplatać farmę i obijanie przeciwnika? Styl gry również w pewien sposób wynika z tego co wybraliśmy my oraz nasz przeciwnik. Przykład: jeśli my gramy Yasuo, a nasz przeciwnik Dariusem to nie ma sensu bezmyślne pchanie linii do przodu. Yas z początku jest wręcz niewyobrażalnie papierkowy, a Darius to jednak zawsze Darius i nigdy nie wiadomo kiedy nałoży nam swoje 5 stacków i pośle do piachu. W tym przypadku lepiej dobijać miniony i czekać na ganka od jungli / mida. Chamskie pushowanie od samego początku przynosi najlepsze efekty kiedy wiemy, że nasz przeciwnik nie jest zbyt ogarniętym przeciwnikiem i nie poradzi sobie z dobijaniem minionów pod turretem.
Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj
Skoro wiemy już czym i jak grać na górnej alei zastanówmy się co poza killami i farmą powinno być naszym priorytetem w każdym (lub chociaż większości meczy). Po pierwsze skoro już znaleźliśmy się na górze w niedużej odległości od Herolda to niegłupim pomysłem byłoby wzięcie go wraz z junglerem i postawienie na swojej lub sojuszniczej linii. Po drugie jeśli już udało ci się zburzyć przeciwnikowi pierwszą wieżę i górujesz nad nim farmą i killami spróbuj pomóc sojusznikom, którym nie idzie tak dobrze. Mówię tu oczywiście o roamowaniu czyli sytuacji, w której jako nafeedowany toplaner starasz się schodzić na mida lub bota i zabijać lub pomagać w zabijaniu przeciwników oraz pushowaniu sojuszniczych linii. Nie polecam oczywiście schodzić na mida będąc Masterem 3-0 jeśli przeciwny midlaner to Kata 8-0 bo małe są szanse, że wyjdziesz z tej potyczki zwycięsko.
Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj
Na koniec kilka oczywistości jednak zauważam, że często gracze o nich zapominają.
1) Jeśli niezbyt idzie ci gra (feedujesz, masz staty 0-2 i nie zapowiada się aby miało być lepiej, wrogi jungler campi twoją linię) nie staraj się dokonać cudu i po 5-ciu śmierciach dokonać odwetu i zabić przeciwnika. W takim przypadku lepiej schowaj się pod wieżą i staraj się dobijać minionki czekając na przyjście sojuszniczego junglera. (A no i oczywiście co by się nie działo broń Boże nie staraj się oskarżać o wszystko niegankującego junglera / nieroamującego mida. Nikomu to nie pomoże, a może tylko przeszkodzić.)

2) Jeśli już uda ci się zdobyć kilka killi i utrzymać przewagę na lini nie pozwól sobie na to, żeby do głowy nie uderzyła ci sodówka. To, że jesteś Yasuo 5-0 nie znaczy, że jesteś już niepokonanym Rambo i wbijanie 1vs5 ma bardzo małe szanse powodzenia. Zachowuj zimną krew i staraj się kalkulować bilans strat i zysków w wypadku podobnych akcji.

3)Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na samolubnym pushowaniu swojej linii. Prędzej czy później skończy się to tak, że cały przeciwny team będzie zbierał się na topie, żeby zatrzymać twój szaleńczy blitzkreig.

Reasumując: Nie dawaj się ponosić emocjom, chłodno kalkuluj, wspieraj swój team, dbaj o wizję i wygrywaj.
Powodzenia i do zobaczenia na Fields of Justice.
0.0 (głosów: 0)
Art napisany przez piotrusinio

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Grand Theft Auto V (B2P) "Jak dobrze zarobić w grze pt. GTA V online"

Poradnik Kamil135
2

Najlepsze gry - piłka nożna

Recenzja Typowypolak nr 1
3

MovieStarPlanet MSP MSP - unikaty za level i z tygodniów unikatów

Poradnik BiałyBananek
4

CSGO Prime (B2P) Kolejna super mapka z warsztatu steam | CS:GO

Video IKY
5

BlockStarPlanet Blockstarplanet - recenzja

Recenzja WiktoriaBananek!
6

Roblox Poradnik jak kupić robuxy za pomocą PSC

Poradnik korniszon21213
7

My Little Farmies Opis gry My Little Farmies

Recenzja playerfull
8

Hero Zero Początki w Hero Zero :)

Tutorial MonkeyPL
9

CSGO Prime (B2P) Recenzja Counter Strike: Global Offensive

Recenzja Karolekuś
10

Margonem Jak wykonać pierwsze zadanie w Margonem - część 1

Poradnik SPEEDDs
Discord