Jak to działa
5.0 1 2580 0
30.05.2018

Jak zrobić screena?

Każdy z Nas wyobraża już sobie tę frustrującą sytuację. Gramy, gramy i nagle bug. Tak zabawny, że chcemy się pochwalić naszym znajomym. Nie wiemy jak go wykonać. Wujek Google pomoże. Jednak po ponownym załadowaniu okna z grą gra optymalizacyjnie wykonała reset otoczenia. Tyle szczęścia do przekazania zaprzepaszczone. To nie żart! Przeczytaj ten artykuł, nie wiesz kiedy przytrafi się to Tobie!

Na pewno zauważyłeś już na swojej klawiaturze przycisk PRT SCR (skrót od Print Screen). Jest to podstawowa funkcja wykonywania zrzutu ekranu dla systemu Windows. Dodanie do niego klawisza Alt sprawia, że zapisujemy tylko aktywne okno. Przydatna funkcja przy graczach preferujących gry w oknie. Sam klawisz posiada jednak pewne wady. Plik zapisuje się do schowka. Oznacza to, że gdy chcemy wykonać serię zdjęć musielibyśmy wysyłać je na bieżąco za pomocą CTRL + V na dowolnym komunikatorze z obrazami lub zapisywać do painta. Przy możliwości pauzowania można przecierpieć swoją ignorancje. Co w przypadku gier online typu CS:GO ?
Sam system operacyjny Windows przychodzi nam z pomocą. Jednoczesne naciśnięcie klawisza Windows i PRT SCR powoduje zrobienie migawki ekranu (obraz ściemnieje na chwilę jako sygnał o wykonaniu akcji). Zapisuje nam to w pliku .png w folderze C:/użytkownicy/(nazwa twojego konta)/Obrazy/Zrzuty ekranu. Działa to jednak dopiero od Windowsa 8. Kolejną wadą są blokady klawisza Windows. Nowoczesne klawiatury dla graczy mają mechaniczny klawisz ON/OFF blokujący wysyłanie sygnału z klawisza systemowego. Miało to użytek głównie w grach, ponieważ blokowało przypadkowe użycie i wyrzucenia nas na chwilę do pulpitu by otworzyć Menu Zadań. Okazuje się, ze blokują także taką metodę zapisu, ponieważ system widzi tylko pojedyncze wciśnięcie PRT SCR.

Problem nie jest wielki w dzisiejszych czasach, kiedy większość graczy gra w gry z zabezpieczeniami DRM, które wymagają klienta. Takim klientem jest na przykład Steam od Valve lub Origin od EA. Dodają one nakładkę w grze. Nakładka ta pozwala w trakcie sesji skorzystać z wbudowanej przeglądarki, ale także dodaje skróty klawiszowe niezależne. Domyślny skrót klawiszowy dla zrzutu ekranu steam to F12. Ma to głównie zalety, ponieważ ogranicza nam użycie tylko jednego klawisza, a seria zrzutów ekranów pomija powiadomienie o zrzucie ekranu, dzięki czemu zawsze otrzymujemy screen wysokiej jakości. Nasze zrzuty ekranu możemy wysłać Społeczności, dzięki czemu otrzymujemy je na dysku jak i w chmurze (wyświetlane na tablicy naszego profilu).
Najnowsze konsole także dodały już tą funkcję. Przycisk Share oraz logo Xbox'a pozwalają nam zarówno zapisać aktualny rzut ekranu jak i film z ostatnich minut gry. Następnie możemy udostępnić je przez Internet lub zgrać na pendrive.

Posiadacze kart graficznych Nvidia mają jeszcze bardziej ułatwioną sytuację. W oprogramowaniu Nvidia Experience, umożliwiającym aktualizację sterowników i optymalizację gier, możemy uruchomić nakładkę w dosłownie każdej grze a także na pulpicie. Możemy tak jak w przypadku konsoli wykonywać zrzuty ekranów oraz nagrywać urywki Gameplay'u, ale zostały także dodane dodatkowe funkcje. Mowa o Nvidia Ansel. Jest to następna era wykonywania zrzutów ekranu. Działa na razie tylko w paru grach i umożliwia zatrzymanie chwilowo akcji i uwolnienie kamery. Możemy wykonać zrzut ekranu z nieosiągalnej perspektywy, a także zrzut ekranu w 360*. Dla każdej gry musimy ustawić osobny skrót, ale gwarantuje to brak przeszkadzania podczas rozgrywki

Nie możesz skorzystać z poprzednich opcji lub nie są dla ciebie wystarczająco wygodne? Nic straconego. Dalej istnieją programy do nagrywania udostępniające funkcję zrzutów ekranu (np.: Fraps). W takim przypadku zapisywanej są pliki w folderze programu w C:/Program Files. Pozwala to korzystanie z szybkich zrzutów ekranów nawet na starszych blaszakach, w jakiejkolwiek grze.

Powodzenia! Nie zapomnijcie chwalić się swoimi wspomnieniami z gier.
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Boomboxpl

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Roblox Recenzja Gry Roblox - Moja Opinia

Recenzja ktos1 napewno
2

World of Tanks World of Tanks - Recenzja i moja opinia

Recenzja Kejzer17
3

Metin2 Jak wygląda Metin2 w 2021 roku?

Recenzja SHITTO
4

League of Legends League of Legends opis początków z grą - jak zacząć?

Poradnik Gremlininio
5

Gothic II - Dzieje Khorinis - co wiemy już na pewno na temat gry.

Recenzja kabev1
6

World of Warships Ciekawe bitwy morskie

Recenzja Janux
7

League of Legends Corki - poradnik League of Legends

Poradnik TurboBagiety
8

F1 2019 - Recenzja - Informacje

Recenzja Golcuniuniu
9

League of Legends Sona - Wirtuozka Strun

Poradnik Alisiowa
10

Playerunknown's Battlegrounds - wszystko o pojazdach! [PUBG]

Poradnik OSKKKKAAAARRRRR
Chat