Jak to działa
Przejdź do gry League of Legends
League of Legends
5.0 1 1116 0
01.03.2020

Wsparcie - Ogólny opis

Wsparcie (Support) - dosyć niedoceniona oraz odpowiedzialna rola w League of Legends. Przez fazę linii "należy" do ADC w dolnej części mapy (botlane). Zadaniem suppporta przez Fazę Linii jest ochrona ADC oraz zapewnienie wizji. Późniejsza część gry polega na chronieniu głównego carry (niekoniecznie ADC) i sprawienie by przeciwny carry został wyłapany i uśmiercony przez team.
Supporty dzielą się na Sustain (pl. podtrzymanie), Poke (pl. zaczepianie) oraz Engage (pl. angażowanie)  • Sustain - Te supporty mają leczenie (np. Soraka W. Sona W), tarcze (np. Janna E. Lulu E) oraz kilka CC (Crowd Control) (np, Morgana Q, R. Leona E, Q, R), by bronić swojego carry. Zazwyczają działają poprzez peelowanie (używanie CC by powstrzymać przeciwnika przed atakiem na twoim sojuszniku) oraz pomaganiu w ucieczce z walk drużynowych np. uciekacie i Sona swoją R ogłusza kilku przeciwników oraz przyspiesza was za pomocą E, by ułatwić ucieczkę.
Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj
  • Poke - To supporty, kóre polegają na obijaniu przeciwników z daleka swoimi umiejętnościami oraz autoatakami (Q Sony, Autoataki z pasywą Barda, W Morgany), by obniżać zdrowie przeciwników, zmuszając ich tym do powrotu do bazy lub uniemożliwienie im wbicia w naszego ADC/carry. Głównym celem na początku jest obijanie przeciwinika po to, by ADC mógł ich dobijać.
  • Engage - Supporty tego typu mają sposoby by przyciągać (Q BlitzCranka) lub dociągać się do przeciwnika (E Leony. Q Thresha). Polegają na rozpoczynaniu walk poprzez wbijanie się w kilku bohaterów na raz bądź wyłapynie najsłabszych ogniw z przeciwnej drużyny, by nasza mogła ich zabić z łatwością. Takie supporty zazwyczają są tankowate (mają dużo zdrowia oraz pancerza/odporności na magie).

Warte wspomnienia jest to, że Supporty mogą być "mieszane", Np. Sona to support Poke i Sustain. Braum Sustain i Engage.


Supporty kupują odpowiednie przedmioty supportowe, które zapewnią im przychód złota. Te przedmioty po uzbieraniu odpowiedniej ilości złota zmieniają się w totemy wizji (wardy) kolejno: 500 złota - 3 wardy oraz zwiększony przychód złota oraz 1000 - 4 wardy i niezmieniony przychód złota. Po uzbieraniu 500 złota warto jest zmienić początkowego warda na Soczewkę Wyroczni, która umożliwi szukanie wardów przeciwnika i zbijanie ich, by ograniczyć wizję przeciwnikom, jednak przed pierwszym ulepszeniem supportowego Itemu warto przy pierwszym powrocie do bazy kupić sobie Totem Kontroli (Control Ward/Pink), który działa jak mieszanka Soczewki i zwykłego Warda - stawia się go w krzakach, jest widoczny dla przeciwników, ma cztery punkty życia - nie trzy jak zwykły - oraz ujawnia Strażnicze Totemy przeciwników oraz ich pułapki. Warto kupować dwa Kontrole, jednego do postawienia, drugiego na zapas. Możecie mieć przez siebie postawionego tylko jednego kontrol warda.

Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj

Supportowanie ma swoje zasady:

  • Support nie farmi i nie zabija - Support ma golda z supportowych przedmiotów, które dają mu przypływ złota oraz z asyst w momencie kiedy nasz sojusznik zabije, zabierając mu fale minionów/zabójstwa tylko go osłabiamy, bo odcinamy go od przypływu złota. Naszym zadaniem jest osłabienie przeciwnika, tak by sojusznik mógł dostać golda za jego zabójstwo. Jeśli jednak nie da rady tego zrobić możemy zadać ten ostatni cios.
  • Wardowanie - Kiedy jesteście w fazie linii trzeba zadbać o wizję, musisz poczekać na moment, by twój ADC był w bezpiecznej pozycji i zapowenić wizję na rzece by uchronić się przed gankiem przeciwnego dżunglera lub zejścia na linie przywoływacza z środkowej alejki.
  • Mapa - To jest coś nad czym każdy musi mieć kontrolę. Warto patrzeć na minimapę, bo może się zdarzyć okazja do zgankowania naszego kolegi z środkowej/górnej linii, pomóc mu, zgarnąć trochę złota, wieżę bądź Smoka/Herolda jeśli i nasz dżungler będzie w pobliżu.
  • Spokój - Czasami twój ADC w fazie linii nie będzie współpracować razem z tobą, będzie często ginął i winił za to ciebie, ale nie ma czymś się przejmować ani wdawać się z nim w dyskusję, prawdopodobnie dostaniesz bana za to a tego nie chcemy. Warto jest wtedy klknąć Tab na klawiaturze oraz wyciszyć go ikonką głośniczka i wrócić do gry.Do następnego artykułu.

Pozdrawiam.

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez Alisiowa

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

CSGO Prime (B2P) Przed nami MAJOR w Krakowie, a wcześniej kwalifikacje.

Poradnik lynnSSky
2

CSGO Prime (B2P) Jak zrobić swój własny i unikalny plik autoexec?

Poradnik Seb0L03
3

Fortnite Fortnite - Recenzja Gry

Recenzja hinc14
4

Roblox Rodzaje BOOSTERÓW (Bee Swarm Simulator)

Tutorial NIGHTMARE9902
5

League of Legends Jakie championy mainować?

Poradnik Davi69
6

Lineage II Lineage II - klasyk w kategorii MMORPG

Recenzja dagmara_
7

Brawl Stars Poradnik dla gry Brawl Stars

Poradnik Zlatko
8

The sims 4 - jedna z popularniejszych gier

Recenzja Hanuśś
9

BlockStarPlanet BlockStarPlanet - o co chodzi i na czym polega gra?

Poradnik smiesznie
10

Battlefield 4 (B2P) Recenzja + wymagania + cena gry Battlefield4

Recenzja ENZO_GAEMING123
Chat