Jak to działa
5.0 1 640 0
09.03.2020

Half Life - jak dokonać niemożliwego (krótka historia Valve i gry)

Gry - każdy je zna i lubi. Gramy w różne gry, jedni wolą Fortnite inni Brawl Stars i inne Robloxy (sarkazm). Mało osób z "nowego" pokolenia grało w takie kultowe gry jak Quake, Doom, Wolfenstein 3D czy inne (moja ulubiona gra) Project I.G.I, jeśli jesteś taką osobą to rozsiądź się i poczytaj mój krótki artykuł. Gabe Newell, ahh każdy chyba tą postać zna, wszyscy znamy memy o Gabe'u, mało osób wie, że przed założeniem firmy Valve pracował w Microsof'cie. Firmę założył dopiero w 1996. Założył ją dlatego, że kochał Doom'a i sam chciał stworzyć grę. Gabe zakupił silnik Quake, który w tamtym czasie robił furrorę graficzną i oferował niesamowitą technologię. Gabe dobrze założył, że konkurowanie z i tak już dobrym silnikiem nie ma sensu. Początkowo nikt nie wierzył w sukces niedoświadczonego studia. Gabe oraz jego kolega z Microsoft'u miał pieniądze i wiedzę na temat programowania ale nie miał wiedzy na temat tworzenia gier. Początkowo gra miała nazywać się "Quiver" jednak potem wybrano nazwę Half-Life i odpowiednie tej nazwie logo przedstawiającą lambde.

Gdy pierwszy raz zaprezentowano grę ludzie nie dowierzali... Nikt nie był przygotowany na ten majstersztyk. Pierwszy raz gra komputerowa opowiadało dorosłą, mroczną i filmową historię, ludzie nie mogli się doczekać. Niestety, skrawki pokazane na prezentacji nie były tym w co gracze mogli grać, prawdziwa wersja gry z tamtego okresu miała co prawdę mroczny klimat ale nie można powiedzieć, że demo było dobre. Komiczne modele postaci, stanowiąca wrażenie przypadkowo doklejonych elementów mapa. Gracze nie mogli tego dostać, dlatego Gabe podjął decyzje usunięcia całego projektu aby zrobić grę od początku - teraz już doświadczeniem. Zatrudniono nawet amerykańskiego scenarzystę Marc'a Laidlow'a aby dopilnował aby opowiedziana w grze historia była spójna i mroczna. Oficjalnie gra miała ukazać się znacznie wcześniej ale z wymienionych wyżej powodów gra oficjalnie trafiła na półki sklepowe dopiero 19 listopada 1998 (w Polsce 17 marca 1999). Gracze oniemieli, gra okazała się multi-mega-super hitem. Valve jak i sama gra została obsypana tonami nagród i wysokimi ocenami. Half-Life był szalenie grywalną grą - czy tak jest teraz? Sprawdźmy to recenzując tę grę na rok 2020.

Dostępność gry:

Grę łatwo kupić na Steam'ie. Gra kosztuje mało i w dodatku na Steam'ie często są promocje // Dostępność: 10 / 10


Grywalność:

Gra daje łatwo się odpalić, dodatkowo grafika jest bardzo przystępna, na Steam'ie dodatkowo modele postaci zostały polepszone i teraz w grę gra się tak jak we wszystkie inne gry. Oczywiście grafika nie jest top klasa ale nie możemy powiedzieć, że grafika jest okropna, jest idealna i bardzo przystępna // Grafika: 5 / 10 (tak wysoka dlatego, że gra jest stara a grafika nie kuje w oczy i jest dosyć przystępna)


Fabuła i gameplay:

Fabuła to totalny odjazd, Marc zadbał aby wszystkie aspekty gameplay'u były wciągające i aby fabuła była mroczna i spójna // Fabuła i gameplay: 9.5 / 10


Ogólna ocena gry:

Gra na rok 2020 jest jak najbardziej grywalna, grafika jest bardzo przystępna a grę z łatwością odpalimy na najgorszym szrocie (czy to w szkole czy na laptopie kupionym na bazarku) w 100fps'ach. Fabuła trzyma fason, tak samo jak gameplay. Z całego serca polecam. Gdy przejdziecie Half-Life polecam jeszcze Half-Life 2 (recenzja na Bananki.pl w moim wykonaniu też się ukaże - STAY TUNE!) który jest już totalnym przegięciem... do zobaczenia!

5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez MarbleXeno

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Aktualizacja przedmiotów w przed sezonie 2021

Poradnik TurboBagiety
2

League of Legends Nowe przedmioty dla ADC - Co warto wiedzieć?

Poradnik QuicklyFaster
3

Assassin's Creed Odyssey czyli piękny świat Grecji

Recenzja adrianos253
4

Dead by Daylight - poradnik

Poradnik SamurajKarol
5

League of Legends Kha'Zix - build do LoLa

Poradnik LiquidSnake
6

Gacha Life Gacha Life - Jak robić dobre postacie?

Poradnik EmpiL
7

H1Z1: King of the Kill (B2P) Pierwsze kroki w H1Z1: KotK

Poradnik BananowaBestia
8

CSGO Prime (B2P) Potęga Nowych Światów cz. 1

Video DEADSHUTFIRE
9

Speedway Manager Speedwaymanager.pl recenzja gracza

Recenzja xKamileK3
10

Margonem Margonem MMO-RPG, Czy warto zagrać?

Recenzja Trykpiarz
Chat