Jak to działa
Przejdź do gry League of Legends
League of Legends
5.0 1 7506 0
14.09.2017

Poradnik jak wyjść z BRĄZU/SILVERA + porady dotyczące gry

Witam. Chciałbym zaprezentować poradnik dla graczy z niskich lig, który podpowie im na czym się skupić, aby wyjść z najniższych lig, przykładowego "BRĄZU*. Kluczem do sukcesu będzie skupienie się na sobie, a nie na innych oraz nie słuchanie kolegi, który wie najlepiej, ale ma słabe teamy i nie może z niego wyjść. Przedstawię teraz najczęściej popełniane błędy popełniane przez
początkujących graczy podczas gry w League of Legends, a następnie skupimy się na wskazówkach, co zrobić, aby wyjść z brązu. Zatem, błędypopełniane przez graczy z brązu/silvera to:

1. Po pierwsze chaseowanie za killami (gonienie za zabójstwami), chociaż nie zawsze ma to sens i czasem lepiej odpuścić. Gracze potrafią gonić za przeciwnikiem przez pół mapy, co wiąże się z tym, że najczęściej może zostać wprowadzony w pułapkę przeciwnika.

2. Bait - czasami gracz drużyny przeciwnej, będzie nas po prostu baitował (robił za przynętę) stojąc np. na linii z low hp, nie podejmując żadnej akcji, farmienia itd. taki gracz tylko czeka, aż wskoczymy na niego... wtedy może odfleshować, a do akcji wkracza np. przeciwny jungler, jeśli gramy na linii lub reszta teamu, ktoś do pomocy i to my wtedy giniemy.

3. Granie championami, które są określane w danym momencie za OP (overpowered - postać dużo silniejsza od innych), które nie do końca się zna i wyciąga się po raz pierwszy czy drugi na rankedy. Często nie będziemy umieli wyczuć takiej postaci, nie będziemy wiedzieć do czego jest zdolna i będziemy przegrywać (lepiej pickować postaci, które dobrze się zna i rozegrało się wiele meczy, mainy).

4. Flame - flejmowanie, czyli wyzywanie członków swojej drużyny. Flejm powoduje, że narażamy się na bana oraz dodatkowo negatywnie wpływa na morale team mateów, czasem jak ktoś popełni błąd, lepiej nic mu nie pisać, gdyż dana osoba, albo wie, że popełniła błąd, albo jej tego nie wytłumaczymy. Dodatkowo odbija się to tym, iż dany gracz czuje się gorzej, przez co nie będzie grać lepiej, może zacząć trollować itd. Najlepiej zachować przyjazny stosunek do swoich teammateów, jak coś im wyjdzie, zdobędą zabójstwo można napisać na chacie: gj lub wp, aby ich dowartościować i zachęcić do walki.

5. Zbyt częste podejmowanie fightów. Gracze z niskich dywizji bardzo często podejmują walki, mimo, iż dana walka może nic nie wnosić i nie skończy się dobrze dla naszego teamu jeśli zginiemy lub walczą i nie zdobywają tą walką żadnych killi lub objectiveów. Na linii często szukają wymian, mimo iż lepiej jest skupić się na farmie, 2 fale minionów dają nam wartość złota równą 1 zabójstwu oraz doświadczenie.

6. Podejmowanie Objectiveów w złym momencie. Gracze, często zaczynają robienie objectiveów, w złym momencie, np. robienie barona bez junglera, robienie drakea kiedy nasz bot nie żyje itd. Takie sytuacje kończą się najczęściej tym, iż schodzi do nas ktoś z drużyny przeciwnej, kradnie objectivea lub zabija i kradnie objective, przewyższając nas przy tym liczebnością. Ważnym jest, aby przykładowego barona robić, jak zabijemy cały przeciwny team lub ich junglera, mają mniejszą przewagę liczebną, albo są na tyle daleko, iż nie zdążą dojść na czas.

7. Ustaianie wizji. Wizja jest jednym z najważniejszych elementów league of legends, to ona decyduje najczęściej o wygranych potyczkach, zrobieniu objectiveów, snowballu całej drużyny. Ważne jest odpowiednie jej rozstawienie, jeśli gramy na midzie, bocie, topie czy nawet jungli, warto wyposażać się w wardy, pink wardy, aby zapewnić wizję całej drużynie kiedy jej potrzebuje.

8. Pingi. Warto pingować, informując naszych współgraczy, iż nie ma wrogów na linii, jungler, bądź inny przeciwnik się zbliża, robimy dany objective lub drużyna przeciwna go robi, gdzie jest wizja itd.

9. Brak umiejętności odpowiedniego csowania stworów. Gracze z niższych dywizji, często mają problem z odpowiednim csowaniem, wyczuciem obrażeń oraz często wymijają swoje last hity.

10. Brak umiejętności grania defensywnie. Wiele osób często force'uje wymiany na linii, mając postać, która swój potęcjał pokazuje dopiero w late'cie. Grając taką postacią warto skupić się na farmieniu i zdobywaniu expa, niż bezsensownych wymianach, które mogą prowadzić do śmierci naszej postaci oraz pozwala to snowbollować się naszemu przeciwnikowi.

11. Pushowanie linii w złym momencie. Gracze z niskich dywizji często pushują linię w złym momencie, gdy nie ma przeciwnika na linii. Często kończy się to gankiem ze strony drużyny przeciwnej i śmiercią postaci. Natomiast zniszczenie wieży przeciwnika, zbyt wcześnie może okazać się zdradzieckie z dwóch powodów, po pierwsze bardziej narażamy się na ganka i nie możemy farmić bezpieczenie, pushując dalej, natomiast po drugie członkowie drużyny przeciwnej mogą połączyć siły i zaatakować linię z zaskoczenia, biorąc killa i kolejne objectivy lub kiedy my pushujemy naszą linię oni grupują się i atakują inną linię oraz nieprzygotowanych na to teammateów.

12* Strach przed graniem rankedów - nie jest to w zasadzie bład, lecz znacząco może wpłynąć na nasze samopoczucie oraz zwycięstwo w grze. Jeśli dopiero co rozpoczynamy mecze rankingowe na summoners rift, możemy spotkać się ze zjawiskiem strachu przez graniem meczy, bo boimy się przegrać, stracić LP, obawiamy się, że wylądujemy w niskiej dywizji oraz tego, iż wrogowie będą dużo potężniejsi od nas. Jeśli nie spróbujemy, dalej będziemy stali w miejscu, nie będziemy wiedzieć jak dobrzy jesteśmy, a jeśli uważamy, że gramy dobrze i idzie nam całkiem nieźle na normalach droga wolna.

13. Flashowanie po killa. Jest to dość często popełniany bład, graczy z niskich dywizji, którzy fleshują starając się zabić przeciwnika z niskim hp, co jednak może się nie udać, gdy jakiś teammate pomoże wspomnianemu przeciwnikowi lub może uda się zgarnąć killa, lecz po chwili przyjdzie przeciwny jungler, aby nas zaatakować lub w teamfighcie będziemy potrzebowali flesha, a nam go zabraknie.
Grając w tę grę możesz zdobyć 100 Graj
Przedstawiłem już typowe błędy graczy z niskich dywizji. Teraz przedstawię szereg porad, które pomogą nam wyjść z brązu/silvera. Po pierwsze grajmy dużo normali, każdy normal poprawia nasze umiejętności oraz pojmowanie gry i uczy podstaw. Oglądajmy streamy znanych graczy z wysokich dywizji (diament/challenger) lub pro playerów np. Jankos, Vander, Nervarien etc. Mają oni dla nas szereg porad, odpowiedzą na zadane pytanie oraz omówią i przeanalizują każde zagranie. Dodatkowo można oglądać różne poradniki itd. Kolejną rzeczą jest wybór 1 linii/roli w grze którą będziemy grać, w której najlepiej się czujemy oraz 1 postać - naszego maina. Posiadanie maina ma swoje wady i zalety, należy tu wspomnieć, że grając tylko i wyłącznie jedną postacią, możemy nie znać umiejętności i zachowań innych postaci, dlatego mimo iż mainujemy daną postać na rankedach warto grać normale różnymi. Natomiast będziemy umieli lepiej grać 1 postacią, niż słabo kilkoma. Do tego ważna jest praktyka, pingowanie, decision making itd. co przyjdzie z czasem każdemu graczowi, grającemu w League.

Kluczem do sukcesu jak już wcześniej wspomniałem jest wybór linii/roli oraz bohatera, którego wybierzemy na naszego maina. Nie warto wyciągać na rankedach postaci, których wogóle nie znamy i graliśmy nimi tylko 1,2 lug kilka gierek, która jest w danym momencie w mecie. Warto skupić się na mainowaniu jednej i być nią naprawdę dobrym. Zatem z mojego doświadczenia wiem, iż najprościej jest wyjść z brązu grając w dżungli, jest to dobra rola, gdyż mamy impact na całą drużynę, możemy m.in. zgankować topa, mida czy bota. Wejść do lasu przeciwnika ustawiać wardy, bić żuki na rzece. Kolejnym dość dobrym wyborem jest mid, gdyż do każdej innej alei mamy stosunkowo blisko, bliżej niż z topa na bota i na odwrót. Zaletą mida, może być to iż gramy solo, więc nasze umiejętności muszą być na pewnym poziomie, a jeśli wygramy linię, możemy pomóc teamamteow i zroamować ich linie zdobywając fraga lub oddając im zabójstwa. Bot lane jest ciekawy i sprawia dużo frajdy, lecz możemy dostać słabego supporta/adc, który niewiele wniesie do teamu. Dodatkowo linię zgankować, może przeciwny jungler przechylając szalę zwycięstwa na korzyść drużyny przeciwnej. Grając na top lanie, warto jest wybierać postaci tankowate tzw. Golemy, które mogą przytankować w teamfighcie oraz są istotnym elementem drużyny oraz będą pełniły rolę front laneu dla teamu. Warto jest również wyposażyć się w czar teleport zamiast ignitea. Dzięki niemy łatwo można teleportować się np. na bota i pomóc swoim teamateom w razie potrzeby.

Podsumowując, myślę, że carryowanie gierek, aby wyjść z brązu może być stosunkowo trudne z topa lub bota. Jednak wszystko zależy od umiejętności i predyspozycji gracza. Każdy gracz musi grać tam, gdzie w danym momencie czuje się najlepiej i tym championem, którego dobrze zna i wie, że sobie poradzi. Pomocne jest w tej sytuacji skorzystanie z sprawdzenia, wypróbowania danej postaci, pogrania nią trochę. Dodatkowo przy pomocy stronki op.gg wyszukując swój, bądź cudzy profil w lolu, można sprawdzić aktualną dywizję, używane/użyte runy oraz specjalizacje, a także inne ciekawe informacje takie jak KDA oraz ilość zwycięstw, będziemy wtedy widzieć, iż daną postacią idzie nam lepiej niż inną. W ten sposób można sprawdzać użyte runy i specjalizacje danego streamera, którego aktualnie oglądamy i wykorzystać te informacje w celu poprawy naszej postaci.
Grając w tę grę możesz zdobyć i 100 Graj
Dla przykładu przedstawię teraz jeden z sposobów, na wyjście z brązu. Aby tego dokonać skupimy się na graniu dżungli, jednak powinniście również znać jakieś inne role, w razie autofillu, bądź dostania innej roli niż dżungla. Ewentualnie można poprosić teammateów i zamienić się z nimi na dżunglę. Zatem naszym mainem będzie tutaj Xin, jest to bardzo prosta i silna postać, która niebawem dostanie reworka więc, jej skill set nieco się zmieni. Xin jak już wspomniałem jest to bardzo silna postać, którą z pewnością wyjdziecie nią z brązu. Zatem zalecam grać nim w lesie, jako czary ghost oraz smite, flash jest dobry do przeskoczenia przez ścianę, lecz ghost jest lepszy pozwala nam dłużej gonić przeciwnika na ganku, trawa dłużej więc pokonamy dłuższy dystans i z ghostem nie powinno się nam nic stać. Dodatkowo mamy E, aby doskoczyć do przeciwnika jak fleshuje. Zaczynamy grę od strony botlaneu, prosimy, aby top laner zwardował nam reda lub blue, będziemy mieli wtedy wizję w razie counterganku. Kupujemy oczywiście maczetę i 3 potionki. W jungli robimy reda, następnie blue i żabę lub blue, żabę i reda na trzecim lvl będziemy mogli gankować. Proszę zapoznać się ze sposobami, drogami gankowania w internecie YT, streamy. Gankujemy linię, która najbardziej pushuje nasz team oraz tam, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo udanego ganku. Robimy gank, farmimy, gank itd. lub gank, w razie potrzeby kolejny itd. warto często patrzeć na mapę, minimapę co się dzieje.

Przykładowy build do xina to: itemek junglera z prędkością ataku,botrk lub trinity, jeśli gramy agresywnie, dalej buty merkurki, tabi lub buty prędkości, w zależności od tego czy w enemy teamie jest dużo adków, apków, czy jesteśmy dużo do przodu i kupujemy buty prędkości. Następnie chcemy być trochę tanky więc kupujemy deadsman plate ostatni item należy wybrać według naszej aktualnej sytuacji.

Podsumowując najpierw składamy itemek junglera skupiając się na tej części z attack speedem, następnie można kupić podstawowe buty, dalej albo budujemy botrk więc kodelans z bilgewater, abyśmy mieli trochę sustainu lub zamiast tego zaczynamy budować trinitkę i wybieramy pożeracza, następnie w zależności od sytuacji, jeśli jesteśmy do przodu kończymy pierwszy, drugi przedmiot lub oba po kolei. W międzyczasie można złożyć buty do końca. W razie gdyby gra nie układała się po naszej myśli, można zacząć budować się tanky, np. dead man's plate na adków lub np. spirit visage na apków. Buty merkurki mogłyby nawet wystarczyć na początek.

Ganki można przeprowadzać dość agresywanie, np. jeśli enemy top pushuje można wjechać na linię z ghostemodpalić Q oraz W, w razie gdyby przeciwnik odfleshować przyciągamy się do niego z W lub w innej sytuacji, jeśli nas nie zauważy, a mamy już 6 lvl można zepchnąć wroga bardziej pod własną wieżę lub bliżej naszego teammatea używając Rki, jest to bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Jeśli natomiast gracie innymi championami i dżungla nie jest dla was, przygotowałem specjalną listę postaci, które są łatwe, stosunkowo silne oraz którymi warto grać w brązie/silverze:

1. TOP:
1. Darius, Garen Poppy, Malpite Cho'Gath, Sion

Na szczycie stoi Darius*(najlepszy w zestawieniu), bardzo dużo dps, bardzo silna postać, sustain oraz tanky.

2. Jungle
Xin, Elise, WW, Master*, Hecarim, Sejuani, Amumu, Jax, Rammus

Xin jest tutaj faworytem, ze względu na proste mechaniki, duże obrażenia, sustain oraz skalowalność. Na uwagę zasługuje również Warwick, jest bardzo silny, budujemy go tankowato, ma niezły sustain i może być niemal niezniszczalny w niższych dywizjach. Odnośnie Mastera Yi dodam, iż ta postać w brązie może działać i robić niezłe KDA, lecz gankuje dopiero od 6 lvl, co niekiedy może przesądzać o wyniku meczu.

3. Mid
Katarina, Lux, Ahri, Annie, Orianna, Ziggs, Talon, Malzahar, Fizz, Veigar, Brand,

Dobrym wyborem do gry na midzie będą proste i silne postaci tj. Lux - zasięg obrażenia, hard cc. Następnie Annie, Malzahar, Ahri oraz Katarina.

4. Adc
Ashe, Caitlyn, Mf, Ez, Lucian, Jhin

Jako adc łatwym i silnym championem jest Ashe, kosztuje ona również 450 pz, zatem każdy powinien mieć ją standardowo w zestawie* (polecam tę postać, jej wadą jest jedynie brak dashu, także jest podatna na ganki z strony enemy junglera) , z kolei cait jest bezpiecznym bohaterem z dużym zasięgiem, Mf ma również dużo dpsu, ez, lucian oraz jhin mogą wydawać się trudniejsze, ale jeśli nauczymy się nimi grać są bardzo mocne.

5. Support
Janna, Sona, Soraka, Alistar, Poppy, Morgana, Blitzcrank, Thresh, Rakan

Jest wiele silnych supportów. Alistar jest bardzo tankowaty i łatwo nim grać w niskich dywizjach, należy jedynie nauczyć się jego combo W+Q. Janna jest bardzo dobrym shielderem, natomiast sona oraz soraka healerem, są to łatwe postaci. Również bardzo silny jest Rakan, natomiast thresh oraz blitzcrank to postaci, którymi może wam pójść dobrze grając mecze lub słabo, jeśli będziecie missować hooki i graby.


Myślę, że te porady pomogą wam chodź trochę w pięciu się w rankingu League of Legends :)
5.0 (głosów: 1)
Art napisany przez pk_14

Zaloguj się, aby zobaczyć komentarze

Gorące artykuły
Miejsce Nazwa gry i tytuł artykułu Kategoria Autor Rodzaj
1

Brawl Stars Moja opinia na temat tej gry

Recenzja M0rliny123
2

Jak szybko i skutecznie zdobywać Bananki?

Poradnik Kamcio98
3

CSGO Prime (B2P) Najpiękniejsze skórki do popularnych broni poniżej 10$.

Poradnik JestemKacper
4

My Little Farmies Świetna gra do zarabiania bananków!

Recenzja Conte
5

My Little Farmies Opis gry My Little Farmies

Recenzja playerfull
6

Crossout Na co zwracać uwagę i jak budować w grze Crossout

Poradnik KacperMalac
7

OGame Świat to za mało - Recenzja gry OGame

Recenzja LeonardoPL
8

Dofus Moja luźna recenzja na temat gry "Dofus"

Recenzja marcin072
9

Ogród pokazowy w zielone imperium

Poradnik Duman1222
10

MovieStarPlanet MSP Jak dobrze zarabiać na filmach? -sposoby tworzenia.

Poradnik cer
Chat